Do zobaczenia w Sydney! - powiedział papież Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" na Placu Św. Piotra w Watykanie. Po modlitwie młodzież z Niemiec przekazała krzyż Światowych Dni Młodzieży swoim rówieśnikom z Australii, którzy w 2008 r. będą gościć młodych katolików z całego świata.
Krzyż ten - wyjaśnił Papież - "umiłowany Jan Paweł II powierzył młodzieży w 1984 r., ażeby niosła go w świat jako znak miłości Chrystusa do ludzkości". Przekazanie krzyża, po każdym światowym spotkaniu młodych, stało się tradycją, którą należy przeżywać z wielką wiarą, zobowiązując się do podjęcia drogi nawrócenia śladami Jezusa.
Wiary tej nauczyła nas Najświętsza Maryja, która jako pierwsza uwierzyła i niosła własny krzyż wraz z Synem, smakując następnie razem z Nim radość zmartwychwstania. To dlatego - tłumaczył Benedykt XVI - krzyżowi towarzyszy ikona, będąca reprodukcją obrazu Maryi Salus Populi Romani, czczonego w bazylice Matki Bożej Większej, najstarszej na Zachodzie bazylice pod wezwaniem Matki Chrystusa.
Ojciec Święty zapowiedział, że krzyż i ikona maryjna Dni Młodzieży, po zatrzymaniu się w niektórych krajach Afryki, od lutego 2007 r. witane będą w Oceanii, po czym przybędą do diecezji Australii, a w końcu dotrą do Sydney lipcu 2008 r. "Jest to duchowa pielgrzymka, która obejmuje całą wspólnotę chrześcijańską, a szczególnie młodzież" - podkreślił Papież.
Przemawiając po polsku Benedykt XVI powiedział: "Serdecznie pozdrawiam obecnych tu Polaków, a szczególnie młodzież. Za chwilę młodzi Niemcy przekażą ich rówieśnikom z Australii krzyż Światowego Dnia Młodzieży i obraz Matki Bożej - symbole wiary i pokoju między narodami. Niech krzyż Chrystusa przemienia wasze życie, a Matka Boża, której was polecam, niech was prowadzi. Niech Bóg wam błogosławi!".
Do pielgrzymów języka portugalskiego Ojciec Święty zwrócił się ze słowami: "Do zobaczenie w Sydney, jeśli Bóg zechce!".
Po przemówieniu Papieża kard. Joachim Meisner, metropolita Kolonii, gdzie odbyły się poprzednie światowe obchody Dnia w 2005 r., ucałował krzyż, który grupa dziewcząt i chłopców przekazała młodym Australijczykom. Obok krzyża została ustawiona kopia ikony Matki Bożej "Salus Populi Romani". Następnie Benedykt XVI wezwał zebranych do pozdrowienia Maryi słowami modlitwy "Anioł Pański".
Przekazanie krzyża Światowych Dni Młodzieży, modlitwa "Anioł Pański" i papieskie błogosławieństwo zakończyły Mszę św. na Placu św. Piotra, która była głównym punktem rzymskich obchodów XXI Światowego Dnia Młodzieży. Uczestnicy liturgii wypełniający plac przed watykańską bazyliką trzymali w dłoniach liście palm i gałązki oliwne.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.