Bezpieczeństwo przede wszystkim

Rozmowa z Mirosławem Nowakiem, wicestarostą wadowickim

W jaki sposób starostwo powiatowe i jego jednostki organizacyjne będą zaangażowane w przygotowania do wizyty papieża Benedykta XVI w Wadowicach i w Kalwarii Zebrzydowskiej?
Stoi przed nami szeroki wachlarz zadań. Jest powołany sztab. W tej chwili odbywają się spotkania przedstawicieli wszystkich służb, które mają określone zadania do wykonania przy przygotowaniu pielgrzymki. Mam tutaj na myśli Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, sanepid, weterynarię, nasz zespół zarządzania kryzysowego, państwową straż pożarną, policję. Każdy ma do wykonania określoną część pracy. Muszą być sprawdzone wszystkie budynki przy trasie, którą będzie pokonywał Papież Benedykt XVI. Od strony budowlanej i od strony pożarniczej. Jest więc do sprawdzenia ponad 500 budynków. Powiatowe służby wspomagane oficerami z Biura Ochrony Rządu muszą zapewnić 100% bezpieczeństwa.
Ponadto skontrolowane muszą być także wszystkie obiekty, które będą wykonywane: ołtarz, podesty dla dziennikarzy, fotoreporterów. To wszystko musi być zbudowane bardzo solidnie i to wszystko będzie odebrane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Papież Jan Paweł II bywał już w powiecie wadowickim, ale nigdy w dwóch miejscowościach i to jednego dnia. Czy powoduje to, że w tym roku służby będą miały więcej pracy?
Na pewno tak, gdyż trzeba zabezpieczyć teren obydwu miejscowości. W Wadowicach na pewno jest trudniej, bo pobyt Papieża będzie tutaj trwał dłużej. I w Kalwarii według mojej wiedzy nie jest przewidywane żadne spotkanie z mieszkańcami. Tam ma być tylko pozdrowienie Ojca Świętego na trasie przejazdu.

Odpowiada Pan w powiecie za szkolnictwo średnie. Czy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w jakiś sposób będą zaangażowani w przygotowania do wizyty Benedykta XVI w Wadowicach?
Jest przygotowywana program muzycznej oprawy uroczystości. Grupę w której jest także młodzież powiatu wadowickiego przygotowuje pan Paweł Jarosz. Część tego programu będzie zaprezentowana już 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Dziękuję za rozmowę.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg