Czekając na Ojca Świętego

Rozmowa "Głosu Podbeskidzia" z Ewą Filipiak, burmistrzem Wadowic Jeżeli Stolica Apostolska oficjalnie potwierdzi, że Benedykt XVI podczas swojej pielgrzymki do Polski odwiedzi Wadowice, to jaki będzie prawdopodobny termin tej wizyty?

Jeżeli Stolica Apostolska oficjalnie potwierdzi, że Benedykt XVI podczas swojej pielgrzymki do Polski odwiedzi Wadowice, to jaki będzie prawdopodobny termin tej wizyty?
Wiele wskazuje na to, że papież Benedykt XVI przyjedzie do Wadowic w sobotę, 27 maja 2006 roku około godz. 10.30, a szczegółowy harmonogram tej pielgrzymki poznamy w ciągu najbliższych tygodni.

Jakie miejsca w Wadowicach odwiedzi Benedykt XVI?
Benedykt XVI pielgrzymując do Polski pragnie podążać śladami naszego Ojca Świętego Jana Pawła II. Dlatego jest jak najbardziej zrozumiałe, że nawiedzi bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie Karol Wojtyła przyjął chrzest i modlił się przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z pewnością odwiedzi także dom rodzinny swojego wielkiego poprzednika. Bardzo prosiliśmy, aby w programie wizyty zostało ujęte spotkanie z naszymi mieszkańcami. Chcielibyśmy tu, na wadowickim rynku, podziękować Jego Świątobliwości za szybką beatyfikację Jana Pawła II Wielkiego. Jestem przekonana, że nasi mieszkańcy bardzo serdecznie powitają Benedykta XVI, który był bliskim współpracownikiem Ojca Świętego Jana Pawła II i jest kontynuatorem Jego Wielkiego Pontyfikatu. Wszystko wskazuje na to, że będzie to możliwe.

Jakie przygotowania będą musiały podjąć Wadowice w związku z wizytą Papieża?
Jesteśmy w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ mamy duże doświadczenie w organizacji tak wielkich zgromadzeń, a historyczna wizyta z 16 czerwca 1999 roku pokazała, że wspólnie z mieszkańcami potrafimy wiele. Na pewno trzeba wybudować papieski ołtarz i jego budową zajmie się tradycyjnie wadowicka Solidarność. Na nim przed spotkaniem z Benedyktem XVI będzie odprawiona Msza św. dla wszystkich zgromadzonych na wadowickim rynku. Zajmiemy się także przygotowaniem sektorów, zabezpieczeniem tras dojazdowych i miejsc parkingowych, opieką medyczną, bezpieczeństwem, drukiem kart wstępu, sanitariatami itp. Mamy już powołany zespół roboczy, który się tym zajmie. W jego skład wchodzą przedstawiciele policji, straży pożarnej, OSP, służb komunalnych i pracownicy urzędu miasta.

W styczniu w Wadowicach miały miejsce 2 wizyty przedstawicieli strony rządowej i kościelnej odpowiedzialnych za wizytę Benedykta XVI w Polsce.
Pierwsza wizyta komisji wspólnej rządu i Episkopatu Polski miała miejsce 3 stycznia. Wówczas zapoznano się z przewidywanymi miejscami pobytu papieża Benedykta XVI w Wadowicach. Podczas drugiej wizyty komisji towarzyszył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej Alberto Gasbarri oraz nuncjusz apostolski ks. abp Józef Kowalczyk. Obecny był także wiceminister MSWiA Władysław Stasiak i ks. bp Józef Guzdek. Alberto Gasbarri bardzo pięknie mówił o naszym Ojcu Świętym i wykazał się wielką znajomością związków Jana Pawła II z Wadowicami. Podczas spotkania w urzędzie miejskim ks. abp Józef Kowalczyk i Alberto Gasbarri wysoko ocenili stan przygotowania naszego miasta do papieskiej wizyty. Dostojni goście spróbowali także naszej kremówki, którą zjedli ze smakiem.

Jak wygląda współpraca miasta z wadowickimi parafiami?
Ta współpraca układa się bardzo pomyślnie. Zawsze staramy się wspólnie planować i organizować różnego rodzaju uroczystości. Wspólne pielgrzymki do Rzymu, współpraca podczas organizacji papieskich wizyt czy też uroczystości rocznicowych dają piękne świadectwo zrozumienia i wzajemnego szacunku. W minionym roku wspólnie przeżywaliśmy pożegnanie Ojca Świętego Jana Pawła II. Nasze miasto dało wspaniały przykład jedności i solidarności mieszkańców. I dlatego też wspólnie z proboszczami wadowickich parafii i z siostrą Magdaleną - kustoszem Domu Rodzinnego Jana Pawła II udaliśmy się razem do ks. abpa Stanisława Dziwisza, aby podziękować za wielką troskę jaką otacza papieskie Wadowice i poinformować Jego Ekscelencję o stanie przygotowań miasta do pierwszej rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II Wielkiego (2 kwietnia) i wizyty papieża Benedykta XVI (27 maja).

A jak mieszkańcy Wadowic mogą się włączyć w te przygotowania do papieskiej wizyty w naszym mieście?
Proszę naszych mieszkańców o zgłaszanie wszelkich inicjatyw. Szczególnie o pomoc proszę ogrodników, którzy mogą ofiarować swoje kwiaty do udekorowania papieskiego ołtarza. Chcielibyśmy, aby wadowicka młodzież pięknie zaprezentowała się Benedyktowi XVI poprzez utworzenie wielkiego, kilkusetosobowego chóru, który swoim śpiewem uświetniłby spotkanie z Papieżem. Będą potrzebni także wolontariusze do pomocy osobom starszym i służbom porządkowym.

Dziękuję za rozmowę.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg