Ojciec Święty na monetach

Wystawę prezentującą prawie dwa tysiące monet i medali z wizerunkami Jana Pawła II możemy od wczoraj oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie - informuje Nasz Dziennik.

Eksponaty pochodzą z całego świata, m.in. z takich krajów, jak Kongo, Gwinea Równikowa i Kuba.

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia 1. rocznicy śmierci Papieża Polaka. Znajdujące się na niej obiekty pochodzą z prywatnego zbioru polskiego kolekcjonera Wojciecha Grabowskiego, który od 1945 do 1989 roku przebywał na emigracji w Londynie, a następnie wrócił do Warszawy.

Monety i medale z wizerunkami Papieża Polaka kolekcjoner zbierał od początku jego pontyfikatu, czyli przez ponad 26 lat. - Monety i medale z wizerunkiem Jana Pawła II wydawano w niemal wszystkich krajach, ponieważ był on Papieżem pielgrzymem i odwiedził wiernych z bardzo wielu zakątków świata - powiedział. Monety ze zbioru Grabowskiego wykonane są głównie ze złota, srebra i brązu. Do najbardziej oryginalnych należy m.in. moneta wydana w roku 1982 w Wielkiej Brytanii, kiedy Jan Paweł II odwiedził ten kraj. Umieszczono na niej razem wizerunki dwóch głów Kościołów: Jana Pawła II oraz brytyjskiej królowej Elżbiety II, jako zwierzchnika Kościoła anglikańskiego.

Ekspozycję można oglądać do 14 maja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg