Polonia pamiętała

Uroczyste Msze Święte, wystawy i wieczory poezji - to tylko niektóre punkty wczorajszych obchodów rocznicy odejścia Ojca Świętego Jana Pawła II w polonijnym środowisku w Chicago i okolicach.

Podobnie jak rok temu, Polonia dała dowód wielkiego przywiązania do Papieża Polaka.

W parafii pw. św. Jacka (mającej status bazyliki mniejszej) odprawiono uroczystą Mszę Świętą w intencji zmarłego Papieża, a w ogrodzie parafialnym odsłonięto monumentalny, 5-metrowy pomnik Ojca Świętego (dłuta znanego i cenionego rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja).

Zaprezentowano także program o ubiegłorocznym Białym Marszu w Chicago, przygotowany przez jego organizatorów, z Bogdanem Węgrzynkiem na czele, kierującym organizacją Polish American Youth. Program ten nawiązuje do centralnego wątku żywo interesującego Polonię, jakim jest trwała pamięć apostolatu Jana Pawła II, obecna w życiu i działalności polskiej młodzieży w Chicago.

Inna forma obchodów pierwszej rocznicy odejścia Jana Pawła II to seria programów artystycznych i kulturalnych w kilkunastu parafiach polskich w Chicago. Były one poświęcone Ojcu Świętemu i dziedzictwu Jego epoki w Kościele. W centrum dawnej polskiej dzielnicy miasta, w placówce misyjnej pw. św. Trójcy, kierowanej teraz przez ojca chrystusowca Pawła Bandurskiego, odsłonięto w prezbiterium świątyni nowy obraz Jana Pawła II, a także dużą wystawę wspomnieniową zadedykowaną jego życiu i misji. Nie zabrakło też okolicznościowej poezji.

Podobna impreza towarzyszyła obchodom w jednej z najpopularniejszych parafii polskich na północy miasta, w parafii pw. św. Konstancji.

Długo jeszcze można byłoby wyliczać podobne programy, które miały miejsce w większości polskich parafii Chicago i jego okolic. Warto jednak jeszcze podkreślić, że członkowie Rodziny Radia Maryja spotkali się na specjalnym nabożeństwie w parafii Pięciu Braci Męczenników, gdzie gościł Ojciec Święty podczas swojej pierwszej pielgrzymki do tego miasta. Wczoraj odbył się tam wieczór pieśni i poezji zadedykowany Jego pamięci.

Bogaty program rocznicowy przygotowały też Siostry Misjonarki Chrystusa Króla w parafii pw. św. Błażeja na południu Chicago.

Nie tylko parafie i środowiska wiernych zaoferowały artystyczne programy zadedykowane pamięci polskiego Papieża. Także Związek Kobiet Polskich w Ameryce zorganizował w siedzibie księgarni Polonia ciekawą imprezę pod hasłem "Młodzi artyści Ojcu Świętemu". Wystąpili w niej liczni, często już wybitni muzycy polskiego pochodzenia oraz młodzież recytująca okolicznościową poezję, a także własne "Listy do Jana Pawła II". Odzwierciedlały one pamięć oraz żywe uczucia wobec Wielkiego Papieża, który w przeddzień odejścia do domu Ojca zwrócił się do młodych ze znamiennymi słowami: "Szukałem was, a wy przyszliście do mnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg