Azja pamięta i czci Jana Pawła II

"Wartości Ewangelii, które niósł Jan Paweł II pomogły społeczeństwu wietnamskiemu w prawidłowym rozwoju"- powiedział w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci Papieża-Polaka, kard. Jan-Baptysta Pham Minh Man, arcybiskup Ho Chi Minh w Wietnamie. Kościół w Indiach, Korei Południowej, na Filipinach oddaje hołd zmarłemu przed rokiem Janowi Pawłowi II.

"Jan Paweł II jest wspaniałym przykładem niestrudzonego posłańca Słowa Bożego i odważnego pasterza" - powiedział kard. Jan-Baptysta Pham Minh Man w rozmowie z agencją "AsiaNews". Hierarcha wyznał, że przed rokiem, na wieść o śmierci Papieża "poczuł się zagubiony". "Jan Paweł II był dla mnie przykładem człowieka i duszpasterza" - dodał. Jego zdaniem "propagowane niestrudzenie wartości prawdy, sprawiedliwości, jedności, miłości i pokoju pomogły wietnamskim rodzinom i całemu społeczeństwu w prawidłowym rozwoju".

Za życia Janowi Pawłowi II nie dane było odwiedzić Wietnamu wiadomość o jego śmierci i pełne szacunku dla jego osoby informacje ukazały się jednak w kontrolowanych przez komunistyczne władze mediach publicznych kraju i na stronach internetowych. Wietnam, podobnie jak Chiny, nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

Zdaniem abp. Oswalda Graciasa, arcybiskupa Agry i przewodniczącego Konferencji Biskupów Indii, Jan Paweł II "pozostawił trwały ślad szacunku dla wielokulturowości Indii i okazał miłość wszystkim młodym ludziom". "W Indiach Jan Paweł II cieszy się miłością i szacunkiem nie tylko katolików" - dodał abp Gracias. Szczególne uznanie Hindusów przyniosły zmarłemu przed rokiem Papieżowi słowa szacunku dla Mahatmy Gandhiego, "ojca narodu indyjskiego", symbolu pokojowych metod walki o ludzkie prawa.

Hinduscy hierarchowie podkreślają też fakt, że Jan Paweł II mówiąc o dialogu międzyreligijnym często nawiązywał do hinduskiego przykładu dialogu i współistnienia różnych religii w ramach jednego państwa.

W rocznicę śmierci Papieża w stolicy kraju, New Delhi, odsłonięte zostanie odlane w brązie popiersie Jana Pawła II. Na zaproszenie Konferencji Biskupów w uroczystości, udział wezmą ministrowie rządu, ambasadorzy, przywódcy religijni i społeczni.

"Zawsze traktował nas jak przyjaciół i modlił się także za naszych braci z Północy" - powiedział kard. Nicholas Cheng Jin-suk, arcybiskup Seulu, wspominając dwie wizyty apostolskie Jana Pawła II w Korei Południowej, w 1984 i 1989 roku. "Był on nie tylko wielkim Papieżem, ale i wielkim darem dla Koreańczyków, którzy już uważają go za świętego" - dodał. Koreańczycy wspominają przede wszystkim Mszę św., jaką Papież odprawił w całości w języku koreańskim oraz beatyfikację 103 koreańskich męczenników.

Natomiast kard. Kim, emerytowany arcybiskup Seulu wspomina "więzi przyjaźni", jakie łączyły Papieża z Koreą, potwierdzone w kilkakrotnym powtórzeniu przezeń konfucjańskiej formuły o "radości z odwiedzin dalekiego przyjaciela".

W rocznicę śmierci Papieża w stołeczne katedrze oprócz Mszy św. odbędzie się pokaz niepublikowanych dotychczas filmów z apostolskich podróży Jana Pawła II do Korei. 6 kwietnia Mszę św. w intencji beatyfikacji Papieża koncelebrować będą natomiast obaj koreańscy kardynałowie: Kim i nowomianowany Cheng Jin-suk. W centrum prasowym Seulu przez cały kwiecień otwarta będzie wystawa portretów zmarłego Papieża.

Mszą św., jaką nowomianowany kard. Gaudencio Rosales, arcybiskup Manili odprawi dla młodzieży, Filipiny uczczą pamięć Jana Pawła II w pierwszą rocznicę śmierci. "Był dla nas nieocenionym skarbem, pamiętamy przede wszystkim jego słowa, aby nie lękać się i otworzyć drzwi Chrystusowi" - powiedział agencji AsiaNews wikariusz generalny sanktuarium Najświętszego Serca w Manili i biskup pomocniczy archidiecezji, bp Bernardino Cortez.

Organizatorzy uroczystości rocznicowych przypominają, że to właśnie na Filipinach miało miejsce największe dotychczas w historii zgromadzenie eucharystyczne. Podczas Światowych Dni Młodzieży w 1995 r. w Manili zgromadziło się ok. 5 mln osób.

"Młodzi Filipińczycy dużo podróżują, pracują w wielu krajach a solidne podstawy chrześcijańskiego wychowania mają dla nich ogromne znaczenie. Ich wiara musi być silna, aby przetrwała nawet w krajach niechętnych katolikom" - przypomniał bp Cortez, podkreślając dumę Filipińczyków z zachowywania nauki Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama