Szykują drogi dla Papieża

Od remontu dróg rozpoczęły się w powiecie oświęcimskim przygotowania do pielgrzymki papieża Benedykta XVI, który w 28 maja ma odwiedzić były niemiecki obóz Auschwitz.

Marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł powiedział, że gruntowną modernizację przejdzie most na Wiśle w Bobrku, który jest częścią drogi nr 933 z Chrzanowa do Oświęcimia

Sepioł powiedział, że wprawdzie papież dotrze od Oświęcimia helikopterem, ale z drogi 933 będą skorzystali przedstawiciele mediów oraz duża część pielgrzymów. Most na Wiśle, który został wybudowany w latach 50. XX w.; jest już mocno wyeksploatowany.

Marszałek województwa powiedział, że na czas remontu ruch zostanie zamknięty, most rozebrany, a na istniejących, choć przebudowanych podporach położona zostanie nowa konstrukcja. Aby zdążyć przed pielgrzymką papieża samorząd otrzymał zgodę urzędu zamówień publicznych na rezygnację z przetargu. W trakcie remontu podczas najważniejszych prac będzie zaangażowanych w dzień i w nocy nawet po 200 osób.

Prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej 933 miały trwać zgodnie z planem do 30 czerwca. Most zostanie jednak udostępniony wcześniej, około 25 maja. Trasa objazdu w kierunku Oświęcimia wiedzie przez Kopciowice i Bieruń.

Koszt prac wyniesie około 10 milionów złotych. Samorząd województwa finansuje go na razie z własnych funduszy. Liczy jednak na pieniądze z rezerwy premiera, ministra transportu lub pieniądze przeznaczone na obsługę wizyty.

Papież Benedykt XVI ma odwiedzić były niemiecki obóz Auschwitz 28 maja.

W sobotę miejsca w byłym obozie Auschwitz, które w maju odwiedzi Ojciec Święty, będą wizytowali organizatorzy odpowiedzialni za obsługę medialną majowej pielgrzymki papieża - z Katolickiej Agencji Informacyjnej, Polskiej Agencji Prasowej, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. KAI wraz z PAP są współorganizatorami obsługi medialnej pielgrzymki papieskiej.

Organizatorzy w piątek przyjechali do miejsc, które papież ma odwiedzić w Krakowie, Wadowicach i sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W czwartek wizytowali Warszawę i sanktuarium na Jasnej Górze.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama