Watykan: Jak jada Benedykt XVI?

Szczegóły z prywatnego życia Benedykta XVI, w tym również z czasów przed jego wyborem na konklawe, ujawnił brat papieża ksiądz Georg Ratzinger.

Przyznał m.in., że obaj nie byli nigdy dobrymi kucharzami, dlatego często jedli jedzenie z puszek. Artykuł z jego wypowiedziami ukazał się w kolorowym "Style Magazine", comiesięcznym dodatku do dziennika "Corriere della Sera".

Ksiądz Ratzinger, który mieszka w Bawarii, wspomina z nutą nostalgii czasy, kiedy częściej spotykał się z bratem. Jesteśmy tacy szczęśliwi, gdy się widzimy - powiedział. Oczywiście, teraz razem już nie gotujemy, jak kiedyś i nie myjemy już wspólnie naczyń - zażartował ksiądz Ratzinger.

Brat papieża opowiedział także znanej włoskiej dziennikarce Alessandrze Borghese o zwyczajach panujących obecnie w jadalni w Pałacu Apostolskim, gdzie bywa kilka razy w roku.

Przy stole z papieżem siadają jego dwaj sekretarze: ksiądz Georg Gaenswein i ksiądz Mietek (czyli Mieczysław Mokrzycki), a także kamerdyner Angelo Gumel oraz świeckie kobiety, prowadzące papieski dom. Wszyscy mówią po włosku, tylko ja po bawarsku - ujawnił ksiądz Georg Ratzinger.

Brat papieża dodał: Po posiłkach idziemy na mały spacer na taras Pałacu Apostolskiego i rozmawiamy o dawnych czasach, dzielimy się wspomnieniami.

Zwrócił również uwagę na ogromną zmianę stylu życia jego brata. We wszystkim jest rytuał, którego trzeba przestrzegać - powiedział ksiądz Georg.

Papież nie może nigdzie udać się jako osoba prywatna, ale kiedy spotyka osoby, które zna od lat, jest bardzo zadowolony - dodał ksiądz Ratzinger, a jego wypowiedź została opublikowana w dniu, gdy dziennik "La Stampa" ujawnił, że wieczorami Benedykt XVI w zwyczajnym ubraniu wymyka się z Watykanu do swojego dawnego mieszkania, położonego nieopodal Placu świętego Piotra.

«« | « | 1 | » | »»