Papież przyjedzie 25 maja?

Wizyta Benedykta XVI w Polsce potrwa od 25 do 28 maja przyszłego roku - dowiedziała się nieoficjalnie Rzeczpospolita.

Pielgrzymka rozpocznie się w czwartek, 25 maja, zakończy zaś w niedzielę 28. Wizyta potrwa zatem cztery dni. Tyle, ile sierpniowy pobyt papieża w Kolonii podczas Światowych Dni Młodzieży.

Jak zapowiadał arcybiskup Stanisław Dziwisz, oficjalnego podania terminu pielgrzymki należy się spodziewać po świętach. W styczniu do Polski przyjedzie delegacja Watykanu z Alberto Gasbarrim, organizatorem podróży papieskich. Dokona wstępnych ustaleń związanych z organizacją przebiegu wizyty Benedykta XVI.

Jakie miasta odwiedzi papież? Na pewno Kraków i Warszawę. Arcybiskup Stanisław Dziwisz zaprosił papieża także do odwiedzenia Oświęcimia i Wadowic. Prymas Józef Glemp po powrocie z Watykanu mówił też o Częstochowie. Jest to jedno z miejsc bliskich Janowi Pawłowi II, a właśnie takie chciałby podczas swojej pielgrzymki odwiedzić Benedykt XVI.

- Każdy tydzień w maju jest możliwy, a wizyta papieska zawsze obejmuje niedzielę - mówi biskup Kazimierz Nycz, który był odpowiedzialny za organizację kilku ostatnich pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Natomiast arcybiskup Sławoj Leszek Głódź mówił niedawno, że w grę na pewno wchodzi ostatnia dekada maja.

- Nieważny jest termin pielgrzymki, najważniejsze, że przypadnie w miesiącu, w którym będziemy obchodzić rocznicę dwu bardzo ważnych wydarzeń - mówi biskup koszalińsko-kołobrzeski Kazimierz Nycz. - W maju 1981 roku sytuacja w kraju powoli zmierzała w kierunku stanu wojennego, a dwa potężne filary Kościoła były zachwiane: w szpitalu Gemelli leżał po zamachu na życie Jan Paweł II, a Warszawie umierał prymas Stefan Wyszyński.

28 maja 2006 roku minie dokładnie 25 lat od śmierci prymasa Wyszyńskiego. Tego dnia, w ostatnią niedzielę maja, przypadnie też ważne w Kościele święto - Wniebowstąpienie Pańskie.

Jaki będzie program papieskiej wizyty? Jest on dopiero układany i konsultowany. Znajdzie się w nim zapewne spotkanie papieża z młodzieżą, i to prawdopodobnie w Krakowie. Na życzenie papieża w programie pielgrzymki miałaby się znaleźć wizyta w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Prymas Józef Glemp chciałby, aby papież w Warszawie odwiedził także plac budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Wizyta Benedykta XVI w Polsce będzie jego pierwszą - oprócz Światowych Dni Młodzieży - pielgrzymką zagraniczną. Początkowo planowano ją na czerwiec, ale jej termin zmieniono z uwagi na mistrzostwa świata w piłce nożnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg