Rzym: Adwokaci diabła?

Grupa dwunastu teologów, głównie z Hiszpanii i Włoch, wystosowała apel o uwzględnienie podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II tych aspektów pontyfikatu polskiego papieża, które uważają za negatywne.

Na konferencji prasowej w Rzymie wymieniono w tym kontekście marginalizację teologów i zakonników, zwłaszcza wobec kwestii teologii wyzwolenia, konserwatyzm w sprawie etyki seksualnej, celibatu kleru oraz roli kobiet w Kościele, a także, co jest najpoważniejszym zarzutem, tolerancję wobec dyktatorskich reżimów w Ameryce Łacińskiej.

Teolodzy, krytycznie nastawieni do niektórych aspektów pontyfikatu Jana Pawła II domagają się krytycznej oceny oraz wyjaśnienia tych spraw, które, jak zauważono, powinny stanowić przeszkodę w postępowaniu kanonicznym.

Apel podpisali teolodzy i historycy: Jaume Botey, Casimir Marti, Ramon Maria Nogues, Rosa Cursach, Casiano Floristan, Juan Jose Tamayo, Jose Ramos Regidor z Hiszpanii; Giovanni Franzoni, Filippo Gentiloni, Giulio Girardi z Włoch; Martha Heizer z Austrii i José Maria Castillo z Salwadoru.

W odezwie, której treść opublikowano w Rzymie, poruszono także kwestię niejasnych operacji finansowych instytucji Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza zaś głośną sprawę upadku Banco Ambrosiano, do którego doszło zdaniem sygnatariuszy apelu z winy watykańskiego banku Ior. W apelu mowa jest też o skandalu pedofilii w Kościele, wobec którego według teologów Jan Paweł II wykazał zbyt dużą pobłażliwość.

Dwunastu przeciwników beatyfikacji Jana Pawła II zaapelowało jednocześnie do wszystkich, którzy, jak podkreślili, negatywnie oceniają działalność Jana Pawła II, o wysyłanie listów w tej sprawie do wikariatu Rzymu, gdzie w czerwcu rozpoczął się proces beatyfikacyjny.

To pierwszy protest przeciwko beatyfikacji polskiego papieża.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg