Watykan: Msza za zmarłych kardynałów

Chrystus jest naszym przyjacielem i bratem, który prowadzi do domu Ojca. Przypomniał o tym papież w homilii podczas mszy za zmarłych w ciągu ostatniego roku kardynałów i biskupów.

Ojciec święty sprawował Eucharystię razem z obecnymi w Rzymie kardynałami.

„Przez długi czas należałem do kolegium kardynalskiego" - mówił w homilii papież. "Dwa i pół roku byłem też jego dziekanem. Czuję się zatem szczególnie związany z tą jedyną w swoim rodzaju wspólnotą, której miałem zaszczyt przewodniczyć również w niezapomnianych dniach po odejściu umiłowanego papieża Jana Pawła II. Pozostawił on nam, obok innych świetlanych wzorów, tak bardzo cenny przykład modlitwy. Również w tej chwili przejmujemy jego duchowe dziedzictwo, świadomi, że swe wstawiennictwo kontynuuje jeszcze intensywniej z nieba”.

Benedykt XVI przypomniał, że w ostatnim roku zmarło 5 kardynałów: Argentyńczyk Juan Carlos Aramburu, Belg Jan Pieter Schotte, Filipińczyk Jaime Sin, oraz dwaj Włosi: Corrado Bafile i Giuseppe Caprio. W ciągu tego samego okresu nastąpił zgon 106 arcybiskupów i biskupów. Z Polaków zmarli w tym czasie: arcybiskup Marian Oleś, były nuncjusz między innymi w Iraku i krajach środkowej Azji, biskupi pomocniczy Bolesław Taborski z Przemyśla i Bohdan Bejze z Łodzi, a poza tym Amerykanin polskiego pochodzenia, emerytowany ordynariusz Green Bay, Aloysius Wycisło.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg