Watykan: "Pobożne życzenia" zamiast informacji

Mianem "pobożnych życzeń Polaków" określił nowy organizator papieskich pielgrzymek Alberto Gasbarri doniesienia jednego z polskich tygodników, który podał rzekomy program podróży Benedykta XVI do ojczyzny Jana Pawła II.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Gasbarri potwierdził to, co Watykan powtarza od dłuższego czasu: Nie ma jeszcze żadnego programu pielgrzymki do Polski, do której prawdopodobnie dojdzie w czerwcu przyszłego roku.

Zamieszanie wywołał artykuł w najnowszym polskim wydaniu tygodnika "Newsweek". Według tygodnika 15 czerwca 2006 r. z czterodniową wizytą ma przyjechać do Polski Benedykt XVI. Papież ma m.in. odprawić mszę na Krakowskich Błoniach oraz odwiedzić w Wadowicach miejsca, w których wychowywał się Jan Paweł II.

Z informacji "Newsweeka" wynika też, że Benedykt XVI zacznie wizytę w Polsce od Warszawy, gdzie ma się spotkać z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Ze stolicy ma pojechać do Krakowa, gdzie odprawi mszę na Błoniach. Papież ma również odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.

Na początku stycznia - informuje "Newsweek" - pracę mają zacząć komisje odpowiadające za techniczną stronę organizacji papieskiej wizyty. Jedna z nich - kościelna - zajmie się przygotowaniem miejsc, gdzie papież spotka się z wiernymi. Druga - państwowa - będzie odpowiedzialna za zapewnienie papieżowi bezpieczeństwa i obsługi medialnej - czytamy w tygodniku.

Doniesieniami "Newsweeka" zdziwiony jest biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który organizował dwie ostatnie pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, ks. Kazimierz Nycz. Nic mi nie wiadomo, aby Watykan oficjalnie potwierdził termin pielgrzymki Benedykta XVI do Polski. Z tego powodu nie ma jeszcze programu tej pielgrzymki - powiedział biskup Nycz.

Bp Nycz dodał, że o wizycie papieża w naszym kraju wciąż nie wiadomo nic więcej, poza tym, o czym mówiło się już w maju obecnego roku. Wówczas pojawiła się informacja, że Benedykt XVI być może przyjedzie do Polski w czerwcu 2006 r., odwiedzi Warszawę i Kraków, a jego wizyta będzie krótka. Ale to wciąż niepotwierdzone informacje - podkreślił biskup.

Benedykt XVI m.in. w wywiadzie nadanym 16 października 2005 r. przez Program 1 Telewizji Polskiej powiedział, że chciałby przyjechać do Polski w czerwcu przyszłego roku. Nikt jednak w Watykanie nie podawał konkretnych terminów takiej pielgrzymki. Sugerowano jedynie, że na pewno dojdzie do niej po tegorocznych wyborach w Polsce.

Nieoficjalnie zaś wiadomo ze źródeł watykańskich, że program tej podróży zostanie ogłoszony na wiosnę 2006 roku. O jej szczegółach z Benedyktem XVI zaczną dopiero rozmawiać polscy biskupi pod koniec listopada podczas wizyty "ad limina apostolorum" (u progów apostolskich). Być może w grudniu, gdy zakończy się wizyta w Watykanie, zostanie ustalony wstępny termin i zarys programu pielgrzymki do naszego kraju.

W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele Watykanu podkreślają, że papieska podróż do Polski w przyszłym roku jest niemal pewna, ale - jak zastrzegają - wszelkie rewelacje dotyczące ewentualnych terminów i miejsc, jakie miałby odwiedzić Benedykt XVI, nie mają na razie żadnych podstaw.

Ostateczna decyzja należeć będzie do samego papieża, który przeanalizuje przedstawiony przez stronę polską program i postanowi, czy pojedzie wszędzie tam, gdzie jest zaproszony.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama