V Dzień Papieski w Polsce

Niemal we wszystkich zakątkach Polski obchodzony jest V Dzień Papieski. Tegorocznemu świętowaniu towarzyszy hasło „Jan Paweł II - Orędownik Prawdy".

Jednocześnie trwa uliczna zbiórka na stypendia dla młodych zdolnych ludzi z najbiedniejszych regionów Polski.

W niedzielnym programie obchodów Dnia Papieskiego znalazły się aż cztery uroczyste liturgie. Jedną z nich w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odprawił metropolita krakowski, abp Stanisław Dziwisz.

W bardzo osobistej homilii hierarcha powiedział, że Chrystus nie oszczędził Janowi Pawłowi II dni, a później lat cierpienia. „Ale nigdy, aż do ostatniego momentu, nie słyszałem słowa skargi” - wyznał abp Dziwisz.

„Pamiętam, że gdy musiał odejść od okna nie mogąc przemówić do wiernych na Placu Świętego Piotra powiedział: może lepiej, żebym umarł, jeśli nie mogę spełniać powierzonej mi misji. Zaraz jednak dodał: niech się spełni twoja wola. Totus Tuus. Patrzyłem na jego życie i towarzyszyłem mu, aż do chwili przejścia do domu Ojca i mogę potwierdzić, ze tak było do ostatniego uderzenia serca”.

Metropolita krakowski zapowiedział, że w Łagiewnikach powstanie ośrodek poświecony Janowi Pawłowi II, który nosił będzie nazwę „Nie lękajcie się”. Dodał, że dzieło to zostanie wzniesione przy udziale mieszkańców Krakowa, Polski i wiernych z całego świata oraz, że Kraków jest szczególnie zobowiązany do utrwalenia w „widzialnym znaku” wielkiego dzieła polskiego Papieża.

W całym kraju trwa zbiórka na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Prowadzony przez Fundację program polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży gimnazjalnej z zaniedbanych terenów wiejskich. Zbiórkę prowadzi ok. 60 tys. wolontariuszy.

„Chcemy, żeby wszyscy mieli prawo do nauki, żeby mogli się uczyć i żeby zdobywali tę wiedzę, bo to jest potrzebne. Ja już jestem tutaj od 7.00 rano, niektórzy wrzucają nawet po 20 zł, dają tyle ile mogą chętnie”.

Dzień Papieski zakończą wieczorne koncerty w hołdzie Janowi Pawłowi II. Szczególnym czasem będzie 21.37, godzina śmierci Papieża-Polaka. Uczestnicy wieczornych spotkań modlić się wtedy będą w int. beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II

«« | « | 1 | » | »»