Benedykt XVI włączył się do synodalnej dyskusji. Jan Paweł II nigdy tego nie robił.
Podczas godziny wolnych wniosków, która zakończyła czwartkowe obrady synodu Papież podzielił się z ojcami synodalnymi teologiczną refleksją na temat Eucharystii. Został on przy tym zwolniony za ogólną zgodą z limitu zmieszczenia się w trzech minutach. Wystąpienie nie dotyczyło wypowiedzi innych ojców synodalnych. W ciągu około 12-minutowego przemówienia Benedykt XVI nawiązał do kwestii teologicznych łączących Paschę żydowską z chrześcijańską Eucharystią.
Papież w miarę swych możliwości uczestniczy we wszystkich kongregacjach XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Do tej pory przysłuchiwał się z uwagą relacjom ojców synodalnych. Nie zabrał głosu, nawet kiedy jeden z biskupów jakby „wywoływał go do tablicy” nawiązując do nuczania kard. Josepha Ratzingera na temat eucharystycznej eklezjologii.
Jan Paweł II nie zabierał głosu podczas obrad synodu. Prawdą jest jednak także to, iż dopiero na tym spotkaniu wprowadzono po raz pierwszy w historii wolną dyskusję. Jest ona otoczona dyskrecją. Do mediów trafiają oficjalne wystąpienia ojców synodalnych, jednak tematyka i przebieg wolnej dyskusji otoczone swą pewną tajemnicą. Wszystko po to, by ojcowie synodalni mogli się zupełnie swobodnie wypowiadać.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.