Chcieli go zabić w Polsce

Jan Paweł II miał być zamordowany w czerwcu 1979 r. podczas pielgrzymki do Polski - takie szokujące zeznanie złożył sędzia Ferdinando Imposimato przed włoską komisją parlamentarną.

Jan Paweł II był przedmiotem spisku od chwili wyboru na papieża. Planowano też zamach na Lecha Wałęsę. Istnieje nić łącząca oba te spiski - oświadczył wczoraj sędzia Imposimato 40 włoskim posłom wchodzącym w skład komisji do badania działalności wywiadów dawnych państw komunistycznych.

Sędzia prowadził dochodzenie po zamachu w 1981 r., kiedy to Turek Ali Agca postrzelił Ojca Świętego na placu św. Piotra. Przesłuchiwał Agcę w więzieniu. Potem przez lata prowadził prywatne śledztwo. Teraz jest na emeryturze. Wczorajsze sensacyjne zeznania złożył za zamkniętymi drzwiami.

- Pierwszy zamach na Jana Pawła II planowano w czerwcu 1979 r. podczas jego pielgrzymki do Polski. Później na celowniku był Lech Wałęsa, który w styczniu 1981 r. przyjechał do Rzymu. Do zamachu na Wałęsę nie doszło tylko dlatego, że już wtedy był planowany zamach na Papieża, do którego doszło w maju - ujawnił sędzia Imposimato telewizyjnej "Panoramie".

Imposimato prowadził też dochodzenie w sprawie zamachu na Wałęsę. Jego zdaniem zamieszany w spisek był włoski działacz związkowy, który przygotowywał wizytę szefa "S" w Rzymie. Jego żona pracowała dla bułgarskiego wywiadu komunistycznego, a jego kuzyn był w "Czerwonych Brygadach". Bułgarscy agenci próbowali nakłonić terrorystów z tej organizacji do udziału w zamachu.

Sędzia jest przekonany, że decyzję o obu zamachach podjęło radzieckie KGB, posługując się bułgarskimi agentami. O wszystkim wiedziała Stasi - policja polityczna z NRD. Jej zadaniem było koordynowanie działań i zacieranie śladów. Ostatecznie bułgarskie służby zatrudniły do zamachu na Papieża tureckich ekstremistów, w tym Alego Agcę. Według sędziego potwierdzają to odnalezione w tym roku akta Stasi, które trafiły do Sofii. Niedawno władze bułgarskie pozwoliły zapoznać się z nimi posłom z włoskiej komisji i to właśnie było przyczyną wczorajszego przesłuchania. Sędzia Imposimato uważa, że należy wznowić śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II.

Co na to przewodnicząca komisji? - Oficjalne stanowisko wydamy w czwartek. Musimy przeanalizować to, co usłyszeliśmy - powiedziała Laura Tasani.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama