Szkaplerz Jana Pawła II trafi do Wadowic

W kościele karmelitów bosych w Wadowicach zostanie umieszczony jako cenna relikwia Szkaplerz Sługi Bożego Jana Pawła II.

W tym kościele swego rodzinnego miasta młody Karol Wojtyła przyjął szkaplerz karmelitański, co sam wielokrotnie przypominał. W czerwcu 1999 r., odwiedzając po raz ostatni swoje rodzinne Wadowice, Jan Paweł II powiedział: „Jak za lat młodzieńczych, chłopieńczych wędruję w duchu do tego miejsca szczególnego kultu Matki Bożej Szkaplerznej, które wywierało tak wielki wpływ na duchowość Ziemi Wadowickiej. Sam wyniosłem z tego miejsca wiele łask, za które dziś Bogu dziękuję. A szkaplerz do dzisiaj noszę, tak jak go przyjąłem u Karmelitów na Górce, mając kilkanaście lat”.

Ojciec Święty był wielkim propagatorem nabożeństwa szkaplerznego: nosił zawsze szkaplerz na swoich barkach (co widać także na fotografii wykonanej w Poliklinice Gemelli tuż po zamachu na jego życie), zachęcał wiernych do praktykowania nabożeństwa szkaplerznego, koronował osobiście figury Matki Bożej Szkaplerznej w Maipu w Chile i w Rzymie, zezwolił na koronacje papieskimi koronami obrazów Matki Chrystusa w Sanktuariach szkaplerznych w Czernej i w Berdyczowie, wystosował list apostolski o szkaplerzu karmelitańskim z okazji jego 750-lecia, a nadto przyjął na specjalnej jubileuszowej audiencji czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej z całego świata.

Szkaplerz używany przez Jana Pawła II został przekazany na ręce o. Szczepana T. Praśkiewicza OCD, byłego prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych i konsultora Kongregacji spraw Kanonizacyjnych. Na upublicznienie tej wiadomości wyraził zgodę ks. abp Stanisław Dziwisz, arcybiskup metropolita krakowski, który 20 września br. przyjął na audiencji obecnego przełożonego prowincjalnego krakowskich karmelitów bosych – o. Alberta St. Wacha OCD wraz z o. Szczepanem.

Przekazanie cennej relikwii dla kościoła karmelitów bosych w Wadowicach nastąpi w kontekście świętowania przez nich jubileuszu czterystulecia przybycia Zakonu do Polski, w dniu 23 listopada br. o godz. 17.00. Będzie to szczególna okazja do dziękczynienia Bogu za dar Jana Pawła II dla Kościoła i dla Karmelu oraz do modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego, który ofiarował już wcześniej wadowickiemu kościołowi karmelitów bosych swój Papieski Pierścień Rybaka, jakim przyozdobiono dłoń obrazu św. Józefa w głównym ołtarzu świątyni. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył o. prowincjał Albert St. Wach OCD, a homilię wygłosi o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD. W nabożeństwie, w nawiązaniu do faktu, że dar szkaplerza św. Szymon Stock, generał karmelitów, otrzymał w Anglii, weźmie też udział i pozdrowi zgromadzonych o. John Greenan OCD, przełożony prowincjalny anglo-irlandzkiej prowincji Zakonu.

Do licznego udziału w tej wymownej uroczystości już dzisiaj zapraszają serdecznie wadowiccy karmelici bosi na czele z kustoszem sanktuarium – o. Włodzimierzem Tochmańskim OCD.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama