Rzym: 40-lecie "Nostra Aetate"

W związku z 40. rocznicą ogłoszenia soborowej Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie rozpoczyna się Międzynarodowe sympozjum pod hasłem „Nostra Aetate dziś".

„Myślę, że szacunek to słowo kluczowe “Nostra Aetate”. W dokumencie tym mówi się, że Kościół Katolicki szanuje inne religie i wyznających je ludzi. Czyni tak, ze względu na wartości zawarte w owych tradycyjnych religiach.

Dokument powiada, że znajdują się w nich odblaski prawdy, że odnajdujemy w nich rzeczy prawdziwe i święte. To właśnie sprawiło, że Kościół zmienił swe stanowisko. Nie jest to podejście walki, próby zniszczenia innych religii, lecz usiłowanie zrozumienia i współpracy z ich wyznawcami. W ciągu minionych czterdziestu lat możemy dostrzec zastosowanie owej postawy szacunku. Choćby sposób, w jaki Paweł VI mówił w Indiach o wielkich tradycjach religijnych tego kraju.

Przypomnijmy pielgrzymkę Jana Pawła II do Ziemi Świętej i jego modlitwę przy Murze Płaczu w Jerozolimie. Włożył wówczas w szczelinę muru swoją karteczkę z intencją modlitewną, tak jak to czynią pobożni Żydzi. Przypomnijmy też otwartość, z jaką przyjmował podczas całego swego pontyfikatu przywódców innych religii. Benedykt XVI jasno ukazał, że chce tę linią kontynuować”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama