Watykan: Nie ta instytucja

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej nie jest instytucją właściwą do współpracy z trybunałami - stwierdza komunikat dyrektora watykańskiego Biura Prasowego.

Oświadczenie jest odpowiedzią na zarzuty ze strony głównej prokurator haskiego Międzynarodowego Trybunału do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii Carli Del Ponte. Na łamach „Daily Telegraph” zarzuciła ona Kościołowi ukrywanie Ante Gotoviny oskarżanego o zbrodnie wojenne. Jej zdaniem chorwacki generał znalazł schronienie w jednym z franciszkańskich klasztorów na terenie swej ojczyzny, a pytania w tej sprawie napotykają na „watykański mur milczenia”. Dodajmy, że Carla Del Ponte podobne zarzuty już stawiała Kościołowi w kontekście ludobójstwa w Ruandzie w 1994 roku.

Joaquin Navarro Valls przypomniał, że szef watykańskiej dyplomacji informował prokurator, iż Sekretariat Stanu nie jest właściwą instytucją, z którą jej trybunał mógłby współpracować. Arcybiskup Giovanni Lajolo domagał się ponadto ukonkretnienia przez panią Del Ponte podejrzeń w sprawie przebywania generała Gotoviny w jednym domów zakonnych w Chorwacji. Tylko na podstawie tego można bowiem powiadomić odnośne władze kościelne; gdy tymczasem poprzednie dochodzenia nie przyniosły rezultatów. Pismo arcybiskupa Lajolo nie doczekało się żadnej odpowiedzi – dodał watykański rzecznik.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama