Izrael-Watykan: Powrót dobrych stosunków

Rząd Ariela Szarona zadeklarował powrót do dobrych stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

Powodem pogorszenia się ostatnio tych relacji była izraelska krytyka wypowiedzi papieża Benedykta XVI, w której – według strony izraelskiej – zabrakło potępienia palestyńskiego zamachu terrorystycznego w lipcu w mieście Natania. Zginęło w nim 5 Żydów i kilkunastu zostało rannych. Stolica Apostolska podkreśliła, że zarzuty izraelskie są nieuzasadnione, gdyż zawsze potępia wszelkie akty przemocy i terroryzmu.

Obecny premier Izraela Ariel Szaron uznał w specjalnym liście do sekretarza stanu kardynała Angelo Sodano, że relacje między żydowskim państwem a Stolicą Apostolską ponownie można określić jako dobre i właściwe. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Jerozolimie zadeklarowało wznowienie zamierzonych rozmów komisji izraelsko-watykańskiej na temat własności i podatków kościelnych.

Znakiem polepszenia stosunków watykańsko-izraelskich ma być także wizyta w Watykanie obu naczelnych rabinów Izraela: sefardyjskiego Szlomo Amara i aszkenazyjskiego Jony Metzgera. Jak informuje mediolański dziennik “Corriere della Sera” miałoby do niej dojść 15 września, przy czym obaj duchowni mają być przyjęci przez Benedykta XVI. Wizyta izraelskich rabinów w Watykanie wpisze się także w obchody 40. rocznicy ogłoszenia soborowej deklaracji „Nostra aetate” o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama