Taizé: Pogrzeb brata Rogera

Ponad 10 tys. osób zgromadziło sie w Taizé, aby wziąć udział w pogrzebie zmarłego tydzien temu brata Rogera.

Mszy św. przewodniczy kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Wśród zgromadzonych są politycy europejscy, duchowni różnych wyznań i wielu młodych ludzi.

Jedną z pierwszych modlitw, w którą wprowadził następca brata Rogera, brat Alois, była prośba do Boga, by wybaczył Rumunce, która zabiła brata Rogera, ponieważ w powodu choroby "nie wiedziała co czyni".

Na początku kard. Kasper odczytał telegram kondolencyjny, który sekretarz stanu kard. Angelo Sodano skierował na ręce jego następcy Zmarłego, brata Aloisa. Kard. Sodano przypomina w nim niestrudzone świadectwo zmarłego zakonnika dawane Ewangelii pokoju i pojednania. Jego idea założenia w Taizé ekumenicznej wspólnoty zbiegła się w czasie z pierwszymi katolickimi inicjatywami na rzecz jedności chrześcijan podejmowanymi w pobliskim Lyonie przez księdza Paula Couturier. „Liczne pokolenia chrześcijan, w poszanowaniu własnego wyznania, czerpały stąd autentyczne doświadczenie wiary, poprzez spotkanie z Chrystusem w modlitwie i braterskiej miłości, odpowiadając na Jego wezwanie do jedności poprzez więź pokoju” – czytamy w telegramie. Watykański sekretarz stanu zapewnia o papieskiej modlitwie w intencji wspólnoty z Taizé i wszystkich cierpiących z powodu śmierci jej założyciela. Benedykt XVI modli się także, by dzieło rozpoczęte przez brata Rogera znalazło siły do dalszych działań na rzecz pojednania.

Kard. Kasper przed rozpoczęciem Mszy wygłosił przemówienie, w którym mówił o świadectwie brata Rogera i podziałach, między chrześcijanami i między narodami, które były przyczyną jego cierpienia. "W tym momencie nie spotkaliśmy się w tym kościele, aby opowiadać o jego życiu, ale by modlić się i chwalić Boga. Wdzięczni za wszystko, co kościół Chrystusa oraz ludzkość otrzymały poprzez życie brata Rogera, dzięki jego świadectwu, powierzamy go dzisiaj nieskończonej miłości Boga." - powiedział pod koniec swego wystąpienia kard. Kasper. Zakończył je modlitwą do Boga, by przyjął brata Rogera i pozwolił kontynuować jego dzieło.

Czytania Liturgii Słowa odczytywali przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich. Po odczytanej w kilku językach Ewangelii i modlitwie powszechnej nastąpiła długa chwila ciszy.

Po modlitwie kontemplacyjnej rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna Mszy św.

Po obrzędzie ostatniego pożegnania, w czasie którego modlitwy odśpiewali przedstawiciele Kościołów Wschodnich bracia odprowadzili ciało brata Rogera na mały wiejski cmentarz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama