Ks. Oder: Proces się toczy

"W jakimś sensie proces beatyfikacyjny Jana Pawła II już ruszył" - powiedział przed uroczystą inauguracją ks. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Papieża.

Wyjaśnił w rozmowie zadania czekające trybunał i najbliższe fazy samego procesu.

Ks. Oder poinformował, że zebrane zostały wszystkie dokumenty opublikowane przez Karola Wojtyłę do chwili wyboru na Stolicę Piotrową. W normalnych procesie zebranie tych materiałów i poddanie ich ocenie teologów cenzorów jest warunkiem wstępnym dla rozpoczęcia procesu jako takiego. W tej chwili materiały opublikowane przez Wojtyłę zostały zebrane i mianowani teolodzy cenzorzy, którzy pracują w Polsce i kończą pisać opinię dotyczącą tych pism.

"Musimy pamiętać, że etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego jest właściwie etapem zbierania materiałów na jego temat. Nie bada się ich głębiej pod względem merytorycznym" - wyjaśnia ks. Oder i dodaje: "Potem dopiero przedmiotem dociekania jest życie, heroiczność cnót i opinia świętości kandydata na ołtarze. Wszyscy członkowie trybunału powinni czuwać, aby wszystkie normy prawa procesowego zostały zachowane, gdyż jednym z pierwszych elementów, które będą stanowiły przedmiot dociekań w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych po fazie diecezjalnej jest stwierdzenie ważności procesu, a więc czy wszystkie normy procesowe zostały zachowane".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama