Tak, jak abp Dziwisz...

Choć nie ma jeszcze oficjalnej decyzji papieża Benedykta XVI, jego prywatnym sekretarzem został 47-letni ks. prałat Georg Gänswein z Fryburga - podała niemiecka agencja katolicka KNA.

To on w ostatnich tygodniach był kierowcą dziekana Kolegium Kardynalskiego, odwożąc go na posiedzenia kongregacji generalnej, chronił przed rzeszą dziennikarzy i ustalał kalendarz terminów hierarchy. Po wyborze na papieża Benedykt XVI powierzy nową funkcję temu wysportowanemu i dynamicznemu prałatowi, doktorowi prawa kanonicznego. Był on widoczny u boku nowego papieża już na pierwszych zdjęciach z pontyfikatu.

Prywatny sekretarz asystuje papieżowi przy audiencjach, towarzyszy mu podczas wizyt i w podróżach i jest odpowiedzialny za organizację i prowadzenie "appartemento" - prywatnego domu papieża. Takie same obowiązki pełnił przez ponad 26 lat u boku papieża Jana Pawła II abp Stanisław Dziwisz.

Georg Gänswein urodził się w 1956 r. w Waldshut w Schwarzwaldzie. Studiował we Fryburgu Bryzgowijskim i w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1984 r. Początkowo pracował w duszpasterstwie w swojej rodzimej diecezji, a następnie studiował prawo kanoniczne w Monachium. Był też asystentem naukowych w tamtejszym Instytucie Kanonicznym, po czym w 1993 r. otrzymał tytuł doktora prawa kanonicznego. W 1994 r. Gänswein został osobistym referentem arcybiskupa Fryburga i proboszczem katedry.

Po działalności w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów już w 1996 r. przeszedł do pracy jako referent ds. niemieckich w Kongregacji Nauki Wiary. Od 2000 roku jest prałatem. Często sprawuje nabożeństwa w Campo Santo Teutonico dla wspólnoty niemieckojęzycznej i pielgrzymów.

Gdy w styczniu 2003 r. wieloletni prywatny sekretarz kardynała Ratzingera, Josef Clemens, otrzymał kierownicze stanowisko w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Instytutów Świeckich i wkrótce potem został biskupem, jego zadania przejął prał. Gänswein.

Teraz ksiądz z Fryburga zamieni dotychczasowe miejsce pracy przy kard. Ratzingerze na pierwszym piętrze w Palazzo Sant' Ufficio na trzecie piętro Pałacu Apostolskiego. "Funkcja prywatnego sekretarza papieża to praca przez 24 godziny na dobę. Nie wiadomo, czy teraz ks. Gänswein będzie mógł wygospodarować czas na swoje ulubione hobby: tenis, górskie wędrówki i narty - martwi się niemiecka agencja katolicka KNA .

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama