Niech Pan da nam dar chrześcijańskiego ubóstwa

O znaczeniu chrześcijańskiego ubóstwa, zwłaszcza w życiu kapłanów mówił dziś papież Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Na Mszy byli obecni sekretarze nuncjatur apostolskich, przybyli do Rzymu z okazji swojego Jubileuszu, zorganizowanego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Łk 19,45-48), opisującego wypędzenie przekupniów ze świątyni. Zauważył, że zamienili oni dom modlitwy w „jaskinię zbójców”.

Franciszek zaznaczył, że we wspomnianym fragmencie Pan Jezus pozwala nam zrozumieć, iż przywiązanie do pieniędzy jest bronią Antychrysta, niszczącą królestwo Boże. „Serce przywiązane do pieniędzy jest sercem bałwochwalczym” – stwierdził papież. Przypomniał nauczanie Jezusa, który mówi nam, że nie możemy dwom panom służyć, Bogu i mamonie. Ale decyzja należy do nas - czy wybieramy Boga żywego, dom Boży będący domem modlitwy, czy też kult pieniądza, który zawsze usiłuje się wedrzeć do domu Bożego. To bałwochwalstwo może zniszczyć nasze życie i odebrać nam radość, wypływającą ze służenia Bogu prawdziwemu – przestrzegł Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że Lud Boży ma wielkie wyczucie i wybacza kapłanom wiele słabości i grzechów, ale nigdy nie może wybaczyć materializmu oraz pogardzania ludźmi. Zachęcił księży, by zadowalali się tą sumą pieniędzy, jaką zyskuje uczciwy pracownik, przestrzegając zarazem przed bałwochwalstwem. „Niech Pan da nam wszystkim łaskę chrześcijańskiego ubóstwa. Niech nam Pan da łaskę tego ubóstwa robotników, tych którzy pracują i zarabiają to, co słuszne, nie szukając niczego więcej” – zakończył swoją homilię papież.

«« | « | 1 | » | »»
 • Zaba_na_Rowerze
  18.11.2016 14:05
  Czyli dalej przerabiamy kościoły, kierując się estetyką fabrycznych magazynów. Ja się nie dziwie, że ludzie chodzą w niedziele do galerii handlowych - są zwyczajnie ładniejsze i estetyczniejsze. Chodzenie obecnie do kościoła, jest gwałtem na własnej psychice. Kto o zdrowych zmysłach, chce przebywać w miejscu charakteryzującym się brutalizmem architektonicznym.
 • Atimeres
  18.11.2016 16:27
  Jak na niewielkiej parafii ksiądz ma nie kochać pieniędzy, skoro on musi wypłacać i ubezpieczać pracowników, on musi remontować i konserwować dobra kościelne, on ma robić wpłaty na instytucje diecezjalne czy charytatywne, które oczekują "nie byle grosza"...,
  jak nie kochać pieniędzy, jeśli duszpasterz może nie ma żadnej pensji, ale zaledwie to "co łaska" dostanie od parafian....
  Powiedz, ojcze Franciszku!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.