Watykan: Papież przyjął nuncjusza w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio przyleci do Warszawy 31 października.

Papież Franciszek przyjął w piątek na audiencji nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp Salvatore Pennacchio – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jak wiadomo, mianowany 6 sierpnia br. nuncjuszem apostolskim w Polsce, abp Salvatore Pennacchio przyleci do Warszawy 31 października. Z chwilą złożenia listów uwierzytelniających na ręce prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, 3 listopada, rozpocznie swoją misję w Polsce. 

Jak poinformował KAI ks. prał. Mykhaylo Tkhorovskyy, chargé d’affaires ad interim Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, abp Pennacchio przyleci do Warszawy 31 października o godz. 11.40. 

Na lotnisku Okęcie zostanie on powitany przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz Protokołu Dyplomatycznego MSZ. Nuncjusza ze strony KEP powitają: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP oraz biskupi diecezjalni z Warszawy, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski i bp Józef Guzek, biskup polowy. Obecni będą także przełożeni męskiej i żeńskiej konsulty zakonów. 

Na lotnisku przewidywany jest też krótki briefing dla dziennikarzy. 

Tego samego dnia o godz. 16.00 abp Salvatore Pennacchio złoży wizytę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie przekaże abp. Stanisławowi Gądeckiemu "list powierzający" ze strony Stolicy Apostolskiej.

Kilka dni później, 3 listopada, nowy nuncjusz apostolski w Polsce złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy i od tego momentu rozpocznie się oficjalnie jego posługa w Rzeczypospolitej Polskiej. 

Abp Salvatore Pennacchio zastąpił na stanowisku nuncjusza w Warszawie abp. Celestino Migliore, który został mianowany nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej. 

Abp Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Nowo mianowany nuncjusz ma bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracował na placówkach dyplomatycznych m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii. Dnia 28 listopada 1998 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Montemarano). Dnia 6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz delegatem apostolskim w Mjanmie, Laosie, Malezji i Brunei. Dnia 8 maja 2010 r. został nuncjuszem apostolskim w Indiach i Nepalu, a 6 sierpnia 2016 Ojciec Święty Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Polsce. Oprócz języka włoskiego, zna również francuski, angielski i hiszpański.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce jest znany ze swego szczególnego związku ze św. Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego. W wywiadzie dla Biura Prasowego KEP abp Salvatore Pennacchio wyznał: Święty Jan Paweł II swą ojcowską troską otoczył sprawowanie przeze mnie posługi, którą sam zdecydował się mi powierzyć. Na znak wdzięczności wobec świętego Papieża wybrałem na motto biskupie słowa „Nolite timere” (Nie bójcie się) pomny wezwania „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, z którym polski Papież zwrócił się podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat – podkreślił nowo mianowany Nuncjusz Apostolski w Polsce. Abp Pennacchio przyjechał do Polski w 2009 r., w dziesiątą rocznicę swych święceń biskupich, aby nawiedzić miejsce związane ze św. Janem Pawłem II. Polska wywarła na nim bardzo dobre wrażenie, szczególnie jej historia i tradycja. Najbardziej jednak - jak sam przyznaje - ujęła go wiara Polaków.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama