Abp Carballo o konstytucji apostolskiej „Vultum Dei quaerere”

Istniało zapotrzebowanie na taki dokument, bo od ponad 60 lat brakowało nowych norm w tej dziedzinie - mówi sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Istniało zapotrzebowanie na taki dokument, bo od ponad 60 lat brakowało nowych norm w tej dziedzinie mimo zmian, jakie zaszły w świecie i w życiu zakonnym. Tak o opublikowanej ostatnio konstytucji apostolskiej Papieża Franciszka „Vultum Dei quaerere” o żeńskim życiu kontemplacyjnym wypowiedział się sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Abp  José Rodríguez Carballo przyznał, że od wielu lat spada liczba powołań do życia konsekrowanego i nie przewiduje się zmiany tej tendencji w najbliższej przyszłości. Wskazał równocześnie na znaczenie i poszanowanie odpowiedzialności, jaką winny podejmować przełożone autonomicznych klasztorów kontemplacyjnych.  

„Należy uwzględnić fakt, że zakonnice nie są niepełnoletnie i nie są osobami ograniczonymi, które potrzebują kogoś obok siebie, kto je wesprze, doradzi im, aby nie podejmowały błędnych decyzji. Nadszedł czas, by wierzyć w ich odpowiedzialność i  dokonywane przez nie wybory. Muszą to w pełni uszanować zarówno biskupi, kiedy to im klasztory podlegają, jak i przełożeni zakonni, kiedy klasztory zależą od odpowiedniego zakonu męskiego, bo wydaje mi się, że czasem pewne ich ingerencje nie są słuszne. Z drugiej strony należy jednak podkreślić, że także ksienie i przełożone muszą wziąć na siebie należną odpowiedzialność” – powiedział abp Carballo

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama