Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1947 roku o utworzeniu w Palestynie dwóch państw, żydowskiego i arabskiego, jest dotąd wypełniona tylko w połowie - przypomniał w Genewie stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.
Po prawie 69 latach uchwalona 29 listopada 1947 r. rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 o utworzeniu w Palestynie dwóch państw, żydowskiego i arabskiego, jest dotąd wypełniona tylko w połowie. Istnieje państwo izraelskie, ale palestyńskie, pomimo kilkudziesięciu lat negocjacji, jeszcze nie zostało utworzone. Zwrócił na to uwagę w Genewie stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy tamtejszych urzędach Organizacji Narodów Zjednoczonych. 29 czerwca abp Ivan Jurkovič zabrał głos na oenzetowskiej konferencji w sprawie pokoju izraelsko-palestyńskiego. Nosiła ona tytuł: „Pokój jest możliwy – program dalszej drogi”.
Watykański dyplomata wskazał na trudności izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, powiększane jeszcze przez inne konflikty bliskowschodnie, zwłaszcza przez tragedię syryjską. Abp Jurkovič przypomniał, że Stolica Apostolska zawsze opowiadała się za rozwiązaniem konfliktu w Ziemi Świętej przez istnienie tam dwóch państw. Mówili o nich podczas swoich pamiętnych podróży na te tereny Benedykt XVI i Franciszek.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie wyraził przekonanie, że zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy w głębi serca pragną pokoju. Choć negocjacje są konieczne, proces pokojowy zależy nie tylko od nich. Rozwiązaniom politycznym muszą towarzyszyć pojednanie i wzajemny szacunek na płaszczyźnie osobistej i wspólnotowej. Abp Jurkovič przypomniał, że Bliski Wschód jest kolebką trzech głównych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Podkreślił, że im więcej manipuluje się religią dla usprawiedliwienia przemocy, tym bardziej zwierzchnicy religijni winni w swoich wspólnotach sprzeciwiać się takiej fałszywej religijności, dając przykład autentycznego przeżywania wiary
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.