„Kiedy siedzimy wygodnie na kanapach w naszych domach, trudno nam zrozumieć, jak bardzo nasze codzienne życie zależy od branży morskiej i morza”.
Tymi słowami rozpoczyna się przesłanie Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących na obchodzoną w Kościele od 1975 r. Niedzielę Morza.
Przypada ona w tym roku 10 lipca. Zwraca uwagę na szczególnie trudną pracę marynarzy i ludzi związanych z branżą morską. Ma również wymiar ekumeniczny, ponieważ organizowane tego dnia w wielu portach świata obchody przygotowuje się wspólnie z przedstawicielami innymi wyznań chrześcijańskich.
W dokumencie przypomniano, że prawie 1,2 mln marynarzy obsługuje ok. 90 proc. światowego transportu towarowego. Ich życie narażone jest na liczne niebezpieczeństwa związane z siłami natury, piractwem i rozbojami. Muszą także nieustannie się przemieszczać, co pociąga za sobą konieczność ciągłego dostosowywania się do nowych sytuacji. Podczas długich rejsów morskich, nie dających czasem wiele dni czy nawet tygodni możliwości zejścia na ziemię, narażona jest także na poważne wyzwania ich psychika.
Autorzy przesłania zauważają też wynikające stąd zagrożenia dla życia rodzinnego marynarzy. Nie bez znaczenia jest bowiem ich rozłąka i oddalenie od najbliższych, zwłaszcza od dzieci. Problemem jest również poszanowanie ich godności ludzkiej i zawodowej. W wielu miejscach świata marynarze są bowiem źle wynagradzani, a wypłata ich pensji opóźnia się czasem całymi miesiącami. Dlatego Papież Franciszek wzywał kapelanów ludzi morza, by byli głosem tych pracowników, którzy żyjąc w oddaleniu od najbliższych narażeni są na sytuacje niebezpieczne i trudne.
Jednym z elementów, który watykańskie przesłanie mocno akcentuje, jest wkład ludzi morza w podejmowane w różnych częściach świata działania humanitarne. Przypomina się, że wiele załóg statków stało w pierwszej linii pomocy tysiącom migrantów, którzy przez Morze Śródziemne próbowali dostać się na łodziach do Europy.
Papieska Rada ds. Migrantów i Podróżujących zwraca się z apelem do kompetentnych władz morskich o przestrzeganie podpisanej w 2006 r. Międzynarodowej Konwencji o Pracy Morskiej. Wymaga ona m.in. zagwarantowania pracującym na statkach marynarzom dostępu do infrastruktury zapewniającej im w portach, do których zawijają, pomocy zdrowotnej i wypoczynku. Watykańska dykasteria apeluje także do biskupów, zwłaszcza z diecezji leżących nad morzami, by dbali o właściwe funkcjonowanie specyficznego apostolatu ludzi morza jako „widzialnego znaku troski o tych, którzy pozbawieni są zwykłej opieki duszpasterskiej”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.