Nowy prymas Ameryki

Papież Franciszek mianował nowego arcybiskupa metropolitę Santo Domingo w Dominikanie. Został nim 64-letni bp Francisco Ozoria Acosta, dotychczasowy ordynariusz sąsiedniej diecezji San Pedro de Macorís.

Dotychczasowy metropolita, kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez, który 31 października br. skończy 80 lat, przeszedł na emeryturę po 35 latach kierowania stołeczną archidiecezją.

Zgodnie z bullą papieża Piusa VII „Divinis praeceptis” z 28 listopada 1816 r. każdorazowy arcybiskup Santo Domingo nosi tytuł prymasa Ameryki. Ma to związek z tym, że to właśnie Santo Domingo stało się siedzibą pierwszej metropolii (prowincji kościelnej) w tej części świata. Było to w 1546 r.

Francisco Ozoria Acosta urodził się 10 października 1951 r. w miejscowości Nagua. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1978 r., był m.in. dyrektorem dzieła powołaniowego w swej rodzinnej diecezji San Francisco de Macorís, wicerektorem niższego seminarium duchownego w diecezji La Vega, wikariuszem biskupim ds. duszpasterstwa i proboszczem kilku parafii.

W 1988 r. został wysłany na studia do Rzymu, gdzie po dwóch latach uzyskał licencjat z teologii pastoralnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Po powrocie do Dominikany wykładał w seminarium duchownym w Santo Domingo, był też proboszczem trzech parafii.

W 1997 r. został mianowany pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej diecezji San Pedro de Macorís. W łonie Dominikańskiej Konferencji Biskupiej kierował komisjami: ds. świeckich, ds. migrantów, ds. duszpasterstwa Haitańczyków i ds. duszpasterstwa chorych i służby zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama