To, co dzieje się w Syrii, nie jest wojną domową. Tam i w innych krajach Bliskiego Wschodu toczy się «wojna światowa w kawałkach», jak mówi Papież Franciszek.
Nie ma pokoju, bo brakuje porozumienia międzynarodowego – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Ibrahim Sabbagh OFM. Zdaniem franciszkańskiego proboszcza Aleppo w Syrii krzyżują się różne interesy.
„Przede wszystkim gospodarcze, bo są tu szyby naftowe czy gazowe i przechodzą gazociągi, o które spierają się różne kraje. Jest też element religijny, jednak moim zdaniem nie odgrywa on głównej roli. Najpierw są interesy gospodarcze i związana z nimi kwestia władzy nad całym Bliskim Wschodem. Syria jest podzielona: na zachodzie dominują wojska rządowe, ale jest też część rosyjska, a na północnym wschodzie są Kurdowie i Państwo Islamskie. Również Aleppo jest podzielone. Część wschodnią zajmują grupy zbrojne, a my chrześcijanie jesteśmy w części zachodniej, współistniejąc jak niegdyś z sunnitami, szyitami, Kurdami. Kontrolowana przez wojska rządowe, jest ona praktycznie otoczona przez grupy zbrojne, które stale ostrzeliwują rakietami kościoły, meczety, szpitale, szkoły, mieszkania biednych ludzi i ulice” – powiedział proboszcz z Aleppo.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.