Papież: Duszpasterstwo rodzin otwarte na wszystkich

Franciszek podał trzy zalecenia dla duszpasterzy.

Rzym potrzebuje dziś duszpasterstwa rodzin, które będzie otwarte, zdolne towarzyszyć wszystkim, rozeznawać i integrować – mówił Franciszek do duszpasterzy i rodzin Wiecznego Miasta. Ojciec Święty udał się wieczorem na Lateran, gdzie w Bazylice św. Jana otworzył doroczny kongres diecezji rzymskiej. W tym roku odbywa się on pod hasłem: Radość miłości – droga rodzin w Rzymie. Jest on poświęcony refleksji nad posynodalną adhortacją Amoris laetitia.

Zwracając się do uczestników kongresu Franciszek zalecił rzymskim katolikom trzy postawy, które wynikają z doświadczeń całego procesu synodalnego. Dla opisania pierwszej z nich Papież posłużył się biblijnym obrazem Mojżesza, od którego Bóg domaga się, by stojąc przed płonącym krzewem zdjął sandały, bo miejsce, w którym się znajduje, jest święte. Podobnej postawy Franciszek domaga się w podejściu do sytuacji rodzinnych, by zobaczyć, co Pan Bóg mówi do nas przez te sytuacje. Chodzi o to, by zawsze mieć przed oczami konkretne oblicza ludzi i by nikogo nie uważać za straconego, bo nie stanął na wysokości zadania.

Drugą postawą zalecaną przez Papieża w podejściu do rodziny jest ewangeliczny czy też Boży realizm, czyli by patrzeć na rodziny z tą samą delikatnością, z jaką patrzy na nie Bóg. Wymaga to odrzucenia pokusy faryzeizmu i logiki separatystycznej, czyli kształtowania własnej tożsamości poprzez odcinanie się od tych, którzy żyją w innej niż my sytuacji.

 „Realizm ewangeliczny angażuje nas natomiast w życie innych, z ideałów i imperatywów nie czyni przeszkody do spotkania. Nie oznacza to, że nie mamy proponować ideału ewangelicznego, wręcz przeciwnie, mamy go jednak przeżywać w kontekście historii i tego wszystkiego, co ona ze sobą niesie. Nie oznacza to, że nie mamy być klarowni w kwestiach doktrynalnych, lecz że mamy unikać osądzania i postaw, które nie biorą pod uwagę złożoności życia. Realizm ewangeliczny potrafi zabrudzić sobie ręce, bo kąkol i pszenica rosną razem, a najlepsze ziarno w tym życiu zawsze będzie zmieszane z odrobiną kąkolu” – mówił Papież.

1

W tym kontekście Ojciec Święty przytoczył fragment z adhortacji, w której deklaruje, że dobrze rozumie tych, którzy preferują duszpasterstwo bardziej rygorystyczne i nie stwarzające zamętu. Zastrzega jednak, że Jezus chce Kościoła przyjmującego postawę współczucia względem słabych i unikającego prześladowań lub osądów zbyt surowych i pochopnych. „Sama Ewangelia wzywa nas, byśmy nie osądzali i nie potępiali” – podkreślił Papież.

Trzecie zalecenie Ojca Świętego względem rodzin rzymskiej diecezji dotyczy świadectwa ludzi w podeszłym wieku. Franciszek podkreślił, że młodym potrzebne jest dzisiaj doświadczenie udanych małżeństw. Brak pozytywnych wzorców rodzi w młodych niepewność, nieufność i lęk.

„Tylko świadectwo naszych rodziców, doświadczenie, że można było walczyć dla czegoś, co było tego warte, pomoże im podnieść głowę. Jakże możemy chcieć, by młodzi podejmowali wyzwanie życia rodzinnego, małżeństwa jako daru, jeśli od nas nieustannie słyszą tylko, że jest to brzemię” – mówił Franciszek.

Po odczytaniu przemówienia wprowadzającego w temat kongresu, Papież odpowiedział na kilka pytań.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • waldi
  17.06.2016 10:19
  Co to znaczy przeżywać "ideał" Ewangelii w kontekście historii? Jakiej historii?
  Czy to oznacza, że historia ma weryfikować Ewangelię? Czyżby słowa Boga potrzebowały historycznej weryfikacji?
  Czy słowa Boga nie są ponadczasowe?
 • derek
  17.06.2016 11:18
  Na tym kongresie papież powiedział jeszcze inne rzeczy bardzo interesujące. Zacytuję FRebelya:
  "Znakomita większość zawieranych dziś małżeństw jest nieważnych, ponieważ ludzie nie wchodzą w małżeństwo z właściwym zrozumieniem czym jest trwałość i zobowiązanie".
  "Żyjemy w kulturze tymczasowości" - powiedział papież.
  "To jest tymczasowe, dlatego większość naszych sakramentalnych małżeństw jest nieważna. To wszystko dlatego, że ludzie mówią: 'Tak, do końca życia', ale oni nie wiedzą o czym mówią. Bo mają inną kulturę. Oni to mówią, mają dobrą wolę, ale oni tego nie rozumieją".

  Za:
  http://www.ncregister.com/daily-news/most-marriages-today-are-invalid-pope-francis-suggests/

  Żyjemy w świecie idiotów, czy to z nas próbuje się zrobić idiotów?...
  Jak dorosły człowiek (i to, według papieża, większość dorosłych ludzi) może nie rozumieć, co to znaczy "i że cię nie opuszczę aż do śmierci"??
  Albo jak papież może w to wierzyć?
  A jednocześnie papież opowiada, jak to wiele par w Argentynie żyje na kocią łapę i że widział "wiele wierności w tych konkubinatach, jestem pewien, że to prawdziwe małżeństwa z powodu ich wierności".
  Wychodzi na to, że dla papieża miarą ważności małżeństwa jest wierność.
  Masz niewiernego małżonka - twoje małżeństwo jest nieważne.
  Masz wiernego kochanka - de facto żyjesz w małżeństwie.
 • Gość
  17.06.2016 15:12
  Około południa było 6 komentarzy do tego artykułu, a teraz są cztery. Gdzie zginęły dwa?
 • RobertBiedron
  18.06.2016 03:05
  „Z tym przesądem trzeba walczyć, ale powiem wam, że w tych konkubinatach
  widziałem dużo wierności. I jestem przekonany, że jest to prawdziwe
  małżeństwo. Mają one łaskę właściwą małżeństwu, właśnie ze względu na
  zachowywaną wierność” – powiedział Papież.

  Amen!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.