Nuncjusz i kuria o abp. Paetzu

Dwa komunikaty zostały dziś wydane w związku z informacjami o tym, że abp Juliusz Paetz zamierza wziąć udział w uroczystościach 1050-lecia chrztu Polski.

Pierwszy to komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski:

"Po raz kolejny Nuncjusz Apostolski przypomniał dziś osobiście abp. Juliuszowi Paetzowi dyspozycję, jaką otrzymał trzy lata temu, żeby powstrzymywał się od udziału w publicznych uroczystościach. Trudno sobie wyobrazić, aby nie było to zachowane podczas celebracji z udziałem Legata Papieskiego, nie mówiąc już o wizycie Ojca Świętego w Polsce z okazji ŚDM".

Drugi wydała poznańska Kuria Metropolitalna:

"13 kwietnia 2016 r. nuncjusz apostolski w Polsce zwrócił się do abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą o przekazanie abp. seniorowi Juliuszowi Paetzowi listu, w którym czytamy:

„Wiadomości ukazujące się w mediach, dotyczące uczestnictwa Księdza Arcybiskupa w oficjalnych uroczystościach 1050. rocznicy Chrztu Polski, tworzą dla Kościoła w Polsce i dla Stolicy Apostolskiej nową sytuację niepotrzebnego i szkodliwego zamieszania, która stoi w jawnej sprzeczności z instrukcjami przekazanymi przez Sekretarza Stanu w 2013 r.”. 

Stolica Apostolska nie widzi możliwości uczestnictwa abp. Juliusza Paetza w jubileuszowych uroczystościach kościelnych z udziałem Legata Papieskiego. Zdaniem nuncjatury, decyzję tę należy traktować jako normę także na przyszłość, zwłaszcza w perspektywie Światowych Dni Młodzieży. „Ojciec Święty zdecydowanie ponawia zaproszenie do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy” – czytamy w liście abp. Celestino Migliore - napisał ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP PAETZ, PAETZ

 • Poprzeczny
  15.04.2016 16:04
  To w koncu homoseksualizm to cos zlego czy dobrego?
  Bo jak to dobry uczynek, to za co tu pokutowac?
  Niech sie media w koncu jakos zdecyduja.
 • Maciej1
  15.04.2016 17:31
  Przeczytaj co mówi Katechizm Kościoła Katolickiego. 2357 Homoseksualizm oznacza relacje między mężczyznami lub kobietami odczuwającymi pociąg płciowy, wyłączny lub dominujący, do osób tej samej płci. Przybierał on bardzo zróżnicowane formy na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. Jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona. Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie , zawsze głosiła, że "akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane" . Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane.

  2358 Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

  2359 Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej.
 • Poprzeczny
  17.04.2016 06:09
  Jesli jednak homoseksualizm jest zly, to niech media stosuja te same standardy do wszystkich osob mniej lub bardziej publicznych.
  Nagonka na biskupa, ale tez na posla, senatora, prezydenta miasta, burmistrza, redaktora, dziennikarza. Niech publicznie nie wystepuja, cicho siedza i pokutuja.
 • DYREKTOR
  18.04.2016 08:57

  Upór i chęć bycia znaczącą osobą, oraz publiczne pokazywanie się tłumom wiernych, mimo zakazu kościelnych władz , nie najlepiej świadczy o osobowości i mentalności bpa Petza. Okazuje się, że jego naganna postawa i udowodniona krzywda, którą swoim postępowaniem wyrządził innym - dla tego człowieka nie ma żadnego znaczenia. Przedkłada on więc celebrację własnej osoby, na pokorę i potrzebę modlitwy w zaciszu i medytacji.......tylko z Bogiem, pragnąc za wszelką cenę pokazywać się tłumom....wiernych. Smutne i  żenujące......

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.