Wielki Piątek w Watykanie

„Wyryj Panie w naszych sercach uczucia wiary, nadziei, miłości, ubolewania z powodu naszych grzechów”.

Watykan   HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Watykan
Bazylika św. Piotra
Ten papieski wpis na Twitterze jest najlepszym komentarzem do tego, co przeżywa Kościół w Wielki Piątek. Tego dnia wspomina się bowiem mękę i śmierć Chrystusa, które stały się drogą odkupienia ludzkości przez Boga.

Kościół w tym dniu wstrzymuje się od sprawowania Eucharystii. W świątyniach i kaplicach odprawia się specjalną Liturgię Męki Pańskiej. W jej trakcie odczytywany jest odnośny, obszerny fragment Ewangelii wraz z rozbudowaną modlitwą powszechną. Po niej następuje adoracja Krzyża i obrzęd Komunii św.

Także w Watykanie głównym wydarzeniem dnia jest właśnie liturgia wielkopiątkowa sprawowana pod przewodnictwem Ojca Świętego w Bazylice Watykańskiej. Kazanie pasyjne głosi jednak tradycyjnie papieski kaznodzieja o. Raniero Cantalamessa OFMCap.

Natomiast wieczorem Franciszek bierze udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Już od lat jest ona transmitowana przez radio i telewizję kilkudziesięciu krajów świata. W tym roku autorem rozważań o Męce Pańskiej jest arcybiskup Perugii kard. Gualtiero Bassetti.

Droga Krzyżowa rozpoczęła się o godz. 21:15.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg