Watykan o ośmieszaniu wiary

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Również w naszych czasach liczne ludzkie serca pełne są nienawiści. Z jednej strony spotykamy się z „nadużywaniem imienia Bożego dla usprawiedliwienia absurdalnej przemocy kierowanej przeciwko niewinnym ludziom, a z drugiej z cynizmem, który okazuje pogardę dla Boga i ośmiesza wiarę w Niego” – zauważył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Przemawiając w Wiedniu 21 stycznia na 1086. posiedzeniu jej stałej rady ks. Janusz Urbańczyk nawiązał do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonego przez ONZ w rocznicę wyzwolenia 27 stycznia 1945 r. obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

„Z głębokim wzruszeniem myślimy o niezliczonych ofiarach ślepej nienawiści z powodu rasy czy religii” – powiedział papieski dyplomata. Zwrócił uwagę, że pamięć o zagładzie Żydów, jak też o systematycznej eksterminacji Cyganów i innych grup ludzi wzywa do powszechnego i coraz głębszego poszanowania godności każdej osoby ludzkiej. Jest przestrogą, by nie ustępować ideologiom usprawiedliwiającym pogardę dla ludzkiej godności. Stanowi okazję, by uczcić wszystkich mężczyzn, kobiety i dzieci, którzy również dzisiaj cierpią z rąk ludzi kierujących się nienawiścią. „Wrodzona godność każdego człowieka wymaga, aby żadnemu reżimowi czy ideologii nie pozwolić traktować ludzi tak, jakby nie byli równi sobie, obdarzeni przez Stwórcę niezbywalnymi prawami i godnością” – stwierdził ks. Urbańczyk na posiedzeniu OBWE w Wiedniu. Watykański przedstawiciel przypomniał też potępienie przez Kościół holokaustu i wszelkiego antysemityzmu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja