Relikwie Jana Pawła dla RŚA

Pogrążona w wojnie Republika Środkowoafrykańska otrzymała pierwsze relikwie św. Jana Pawła II. Kroplę krwi apostoła Bożego Miłosierdzia, który odwiedził ten afrykański kraj w 1986 r., umieszczono w katedrze w Bouar.

W tym miejscu będzie trwała szczególna modlitwa o pokój i pojednanie, a także o Boże miłosierdzie dla podzielonego kraju.

Uroczystość wniesienia relikwii została poprzedzona otwarciem Drzwi Miłosierdzia w katedrze przez miejscowego ordynariusza bp. Armando Gianniego. W liturgii wzięło udział ponad 3 tys. wiernych z dwóch parafii w Bouar i z pobliskiej parafii Wantiguera. Ci ostatni przybyli w pielgrzymce do Matki Kościoła, by zaczerpnąć ze źródeł Miłosierdzia Bożego.

„Jan Paweł II postrzegany jest w Afryce jako Papież pokoju ze względu na to wszystko, co dla sprawy pokoju zrobił. Wystarczy choćby wspomnieć spotkania międzyreligijne w Asyżu, ale i papieskie pielgrzymki na różne kontynenty, gdzie zawsze nawoływał do pokoju i pojednania – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Mirosław Gucwa, wikariusz generalny diecezji Bouar. – Postrzegany jest także jako Papież misji. Był pierwszym Papieżem, który odwiedził nasz kraj i do dziś ludzie wspominają tę jego wizytę. Dlatego cieszymy się, że  otrzymaliśmy relikwię św. Jana Pawła II, kroplę jego krwi. Umieściliśmy ją w katedrze, gdzie jest już popiersie Papieża Polaka, wykonane w marmurze, razem z postacią Jezusa Miłosiernego. Wiąże się więc to doskonale z ogłoszonym przez Papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia i również z tym wszystkim, co Jan Paweł II zrobił dla rozpowszechniania orędzia Bożego Miłosierdzia w całym świecie. Obecność jego krwi w relikwiarzu w Bouar będzie wspomnieniem jego posługi, nauczania i świadectwa złożonego prawdzie o Bożym Miłosierdziu. Przez jego wstawiennictwo wierni i oddaleni będą mogli przybliżyć się do Boga, doświadczyć Jego Miłości miłosiernej i o tej Miłości świadczyć zwłaszcza w obecnej chwili, kiedy kraj jest podzielony”.

Relikwie św. Jana Pawła II dla katedry w Bouar są darem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama