Watykan o zakazie prób z bronią jądrową

Całkowity zakaz przeprowadzania prób z bronią jądrową byłby działaniem na rzecz etyki globalnej, której popieranie jest według Ojca Świętego tak ważne dla przyszłości całej rodziny ludzkiej.

Podkreślił to szef watykańskiej dyplomacji w nowojorskiej siedzibie ONZ na konferencji poświęconej wprowadzeniu w życie traktatu w sprawie takiego zakazu.

Abp Paul Gallagher przypomniał słowa ostatniej encykliki Laudato si’, że „ludzkość nigdy nie miała tyle władzy nad sobą samą i nie ma gwarancji, że dobrze ją wykorzysta, zwłaszcza biorąc pod uwagę sposób, w jaki się nią posługuje”. 60 lat po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki te słowa Papieża Franciszka powinny być dla wszystkich zobowiązaniem, by stosować „możliwości nauki i techniki wyłącznie dla dobra wspólnego i promowania prawdziwej kultury pokoju”. W duchu etyki globalnej należy „zastąpić logikę strachu i nieufności etyką odpowiedzialności”. W ten sposób wspierać się będzie „klimat zaufania, który wzmocni dialog wielostronny przez odpowiedzialną współpracę wszystkich członków wspólnoty międzynarodowej” – podkreślił na forum ONZ szef watykańskiej dyplomacji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama