Czy papież jest wrogiem kapitalizmu?

"Tak, to prawda w wypowiedziach Papieża i w jego encyklikach jest wiele besztania kapitalizmu, ale uważam, że zasłużyliśmy na takie besztanie" – mówi Carolyn Woo, stojąca na czele największej w USA katolickiej organizacji charytatywnej Catholic Relief Services.

W zeszłym roku Catholic Relief Services przeznaczył 651 mln dolarów na pomoc dla krajów dotkniętych klęskami żywiołowymi, takimi jak trzęsienia ziemi i powodzie, a także na pomoc dla krajów rozwijających się. Sama Carolyn Woo jest profesorem ekonomii i zdecydowaną zwolenniczką wolnego rynku. Przez wiele lat była dziekanem prestiżowego wydziału ekonomii  Uniwersytetu  Notre Dame niedaleko Chicago. Czasopismo Foreign Policy zaliczyło ją w 2013 roku do jednej z 500 najbardziej wpływowych osób na ziemi.

W swojej ostatnio wydanej książce „Pracować dla lepszego świata” amerykańska ekonomistka podkreśla, że kapitalizm może wspaniale służyć dobru wspólnemu i pomagać ludziom ubogim. Carolyn Woo została zaproszona przez Franciszka do współpracy przy tworzeniu jego ostatniej encykliki Laudato si’. Była też jedyną Amerykanką wśród osób prezentujących tę encyklikę w Watykanie w czerwcu tego roku. Carolyn określa siebie jako fankę Papieża i tak mówi o swoich z nim spotkaniach: „Pierwsze wrażenie jest takie, że widzisz dziadka, który cieszy się, że spotkał swoje wnuki”.  Według niej Franciszek ma rację, kiedy staje w obronie całych grup ludności wykluczonych przez panujący obecnie system ekonomiczny. Nie oznacza to bynajmniej potępienia kapitalizmu jako takiego, tylko przypomnienie, że wolny rynek nie ma służyć tylko niektórym, lecz całej ludzkości. Carolyn Woo jako dziecko uciekła z rodzicami z komunistycznych Chin do Hongkongu. To właśnie młodość  spędzona w tym pozbawionym surowców naturalnych miniaturowym państwie przekonała ją do gospodarki wolnorynkowej: „inspirowało mnie, że ten maleńki kawałek ziemi był w stanie dać dach nad głową i dobrobyt ludziom, którzy przybywając tu nie mieli niczego oprócz koszuli na plecach”. 

«« | « | 1 | » | »»
 • MichałObrębski
  17.08.2015 14:45

  Tak, de facto papież Franciszek jest w pewnym sensie wrogiem kapitalizmu. A już na pewno jest mu niechętny.

  Cały basen Morza Śródziemnego, zatem i Latynosi, są i zawsze byli bliżsi komunizmowi niż wolności, czego dowodem oprócz Kuby jest Wenezuela, Ekwador, Nikaragua, Honduras, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja...

  Cały ten region to w większości śmierdzące lenie. Stąd jego chroniczne bezrobocie, bandytyzm i zastój. Święty Jan Paweł Drugi i Benedykt Szesnasty też nie znali się na gospodarce, jednak naszego Wielkiego Rodaka przed komuną skutecznie broniła praktyczna znajomość tego wymarzonego systemu leni. Franciszek natomiast poza poglądami lewicowymi znał niewiele, więc na punkcie ubóstwa ma obsesję.

  Może owa chińska Amerykanka mu wytłumaczy, że ubóstwo jest nie przyczyną wszystkiego, lecz skutkiem wszystkiego. Zainteresowanie obecnego Ojca Świętego jego bogatym bądź co bądź rodakiem, jakim był Enrique Shaw daje powody do nadziei.

  Michał Obrębski

   

 • Greg
  18.08.2015 15:07
  1. „Cały basen Morza Śródziemnego, zatem i Latynosi, są i zawsze byli bliżsi komunizmowi niż wolności, czego dowodem oprócz Kuby jest Wenezuela, Ekwador, Nikaragua, Honduras, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja...”
  Jest to kłamstwo generalne, przez uogólnienie i nieuprawnione powiązanie by spotwarzając jednych, spotwarzyć wszystkich. „Cały basen Morza Śródziemnego” – „są i zawsze byli bliżsi komunizmowi” – kłamiesz. „Cały basen Morza Śródziemnego, a zatem i Latynosi” – kłamiesz.
  2 „Cały ten region to w większości śmierdzące lenie. Stąd jego chroniczne bezrobocie, bandytyzm i zastój” Kłamstwo generalne i nieuprawnione powiązanie spotwarzające ludzi.
  „Cały ten region to w większości śmierdzące lenie.” Kłamstwo, rasizm, pogarda i dawanie fałszywego świadectwa.
  Tyle starczy.

  Obłuda, rasizm, pogarda, kłamstwa.
  Nie pozdrawiam. Nie mam życzenia być obłudnie po katolicku pozdrawiany.
 • MichałObrębski
  18.08.2015 18:43

  Dziękuję za odpowiedź i witam ponownie.

  1. Uogólnienie jest jak najbardziej zasadne. Większość tych krajów mówi po hiszpańsku, a Ameryka Łacińska wywodzi się z Basenu Morza Śródziemnego, o ile mi wiadomo. Czy to też mam wykazać?

  2. Stawiam Gregu, że powyżej lat 30 nie masz. Owszem, kiedy Polska z komunizmem walczyła, Włochy i Grecja miały silną i bardzo głośną partię komunistyczną. Hiszpania w ogóle chciała u siebie komunnizm uchwalić demokratyczne. Przeszkodził w tym gererał Franco. Odsyłam do niedawnej historii.

  3. Wszędzie w Ameryce Łacińskiej, i dokładnie tak samo nad Morzem Śródziemnym, widać zaniedbanie, lenistwo i niechlujstwo. Na ulicach (centrum) Buenos Aires i Rzymu można spotkać ludzkie odchody. W Monachium czy Tokio nie.

  4. Postudiuj statystyki. Najniebiezpieczniejsze miejsca na Ziemi mówią jęzakami romańskimi mówiąc ogólnie, by nie pokazywać palcem.

  5. Jeżeli się w jakiejś dziedzinie nie orientujesz, jepiej się nie wypowiadaj.

  Pozdrawiam.

  Michał Obrębski

 • Greg
  18.08.2015 19:21
  @ MichałObrębski 2015-08-18 18:43

  Powtarzasz to co poprzednio – katolicke rasistowskie kłamstwa. W każdym punkcie po katolicku kłamiesz. Żadnej odpowiedzi zgodnej z prawdą, same manipulacje, uniki i oszustwa. Taki jest katolicki wyznawca kultury śmierci.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.