Obojętność. Plaga do pokonania

Papieska Rady „Iustitia et Pax” przedstawiła temat orędzia na Światowy Dzień Pokoju.

„Przezwyciężyć obojętność i osiągnąć pokój” to tytuł papieskiego orędzia na 49. Światowy Dzień Pokoju. Jest on dorocznie obchodzony 1 stycznia. Będzie to już trzecie tego typu przesłanie Papieża Franciszka. O wybranym przez niego temacie informuje specjalny komunikat Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Pośród różnych plag naszych czasów właśnie obojętność stała się jedną z głównych przyczyn braku pokoju na świecie – czytamy w komunikacie. Wiąże się ona często z różnymi formami indywidualizmu, które prowadzą do izolacji, ignorancji, egoizmu i podziałów. Sam wzrost liczby informacji nie oznacza jednak zwiększenia świadomości tych problemów. Można to osiągnąć jedynie wtedy, gdy każdy wniesie tu swój specyficzny wkład: rodziny, nauczyciele, wychowawcy, ludzie kultury i mediów, intelektualiści czy artyści. „Obojętność można przezwyciężyć jedynie podejmując razem to wyzwanie” – podkreśla Papieska Rada „Iustitia et Pax”.

Watykańska dykasteria zwraca także uwagę, że o pokój trzeba usilnie zabiegać. Nie jest bowiem dobrze, gdy osiąga się go bez wysiłku, nawrócenia, kreatywności i konfrontacji. Chodzi o uwrażliwienie i formowanie poczucia odpowiedzialności w odniesieniu do poważnych problemów, które dotykają dziś ludzkość, takich jak fundamentalizm i powodowane przez niego masakry, prześladowania ze względu na wiarę czy pochodzenie etniczne, naruszanie wolności i praw ludów, eksploatacja i zniewolenie ludzi, korupcja i przestępczość zorganizowana, wojny czy dramat uchodźców i osób zmuszanych do migracji.

„Pokój jest możliwy tam, gdzie prawo każdej istoty ludzkiej uznaje się i szanuje, zgodnie z wolnością i sprawiedliwością. Orędzie na 2016 r. ma być punktem wyjścia dla wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza tych, którzy pracują w dziedzinie edukacji, kultury i środków społecznego przekazu, aby każdy działając zgodnie z własnymi możliwościami i najlepszymi aspiracjami dążył do budowania świata bardziej świadomego i miłosiernego, a przez to bardziej wolnego i sprawiedliwego” – czytamy w komunikacie Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

«« | « | 1 | » | »»
 • sorcier
  11.08.2015 19:31
  Bł. Matka Teresa z Kalkuty posiadała niezwykła zdolność poruszania serc, nawet tych z pozoru najbardziej nieczułych, ale ona zawsze przemawiała do człowieka i jego duszy, a nie wygłaszała, orędzia, przesłania tudzież inne urzędnicze "usypiacze":

  "Oddanie jest również prawdziwą miłością. Im większe jest nasze oddanie, tym większa jest nasza miłość Boga i ludzi. Jeżeli naprawdę kochamy ludzi, musimy być gotowi zająć ich miejsce, przyjąć na siebie ich grzechy i zmazać ich winy poprzez naszą pokutę, i nieustanne umartwienie. Musimy być żywą ofiarą, bo tego ludzie od nas potrzebują."

  "Gorąca troska o zbawienie dusz jest świadectwem i dowodem prawdziwej miłości. Winno nas pochłaniać pragnienie ocalenia dusz, co jest też troską największą i najbliższą Sercu Jezusa. Dlatego ta gorliwość jest sprawdzianem miłości, a sprawdzianem gorliwości jest oddanie się Jego sprawie - poświęcenie życia w pracy dla dobra dusz."

  bł. Matka Teresa z Kalkuty
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.