Papież będzie przed Całunem

Stolica Apostolska ogłosiła program wyjątkowej papieskiej wizyty w Turynie. Franciszek pojedzie do stolicy włoskiego Piemontu 21 czerwca.

Jak wynika z programu  papieskiej wizyty w Turynie, podróż ta będzie pełna symboliki i poruszających wręcz ludzkie serca momentów. Pełen odwołań do nauki Jezusa Chrystusa.

Głównym punktem podróży jest nawiedzenie i modlitwa przez Świętym Płótnem, czyli Całunem. Druga rzecz to uczczenie dwusetlecia Św. Jana Bosko i spotkanie z Salezjanami. Program wizyty jest bardzo napięty. Papież wygłosi w czasie tych dwóch dni aż siedem przemówień.

Szczegółowy program tej niezwykłej wizyty podała dziś watykańska sala stampa.

Papież odleci z Rzymu o godzinie 7 rano, z lotniska Ciampino. O godzinie 8.00 w Turynie przywita go m.in. metropolita miasta abp Cesare Nosiglia, oraz władze miejskie. Na lotnisku Ojciec Święty spotka się z ludźmi pracy, reprezentującymi różne zawody, m.in. rolników, lekarzy, pracowników przemysłowych.

Zanim papież dojedzie do katedry turyńskiej, chce zatrzymać się w miejscu poświęconym pamięci błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego. Jak to zgrabnie ujmuje Vatican Insider - "pierwsze spotkanie z falą tłumów pielgrzymich" będzie miało miejsce o godzinie 10.30 przed Duomo. Do pustego wnętrza katedry Franciszek wejdzie sam. Spędzi przed relikwią Męki Pańskiej samotnie i w ciszy kilkanaście minut. To dla Franciszka najbardziej wyczekiwany i ważny moment.

Później Papież odprawi Mszę Św. na placu katedralnym. Po celebracji zje obiad w kurii biskupiej. Przy stole z Franciszkiem - zgodnie z wolą papieża - usiądą więźniowie z tamtejszego zakładu karnego dla nieletnich «Ferrante Aporti», kilku imigrantów oraz bezdomni i rodzina Romów.

Po posiłku papież pojedzie do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i bazylice Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Tu spotka się z Salezjanami. 

Na godzinę 16.00 ma przyjechać do kościoła i ośrodka św. Józefa Cottolengo. Tutaj Franciszek będzie rozmawiał i modlił się z chorymi i osobami z ciężkim upośledzeniem. Na godzinę 18 przewidziano powrót na Piazza Vittorio przed katedrę na specjalne spotkanie z młodzieżą.

Kolejnego dnia Papież spotka się z protestantami z w turyńskim kościele waldensów – wspólnota ta ma nowożytne korzenie właśnie w Piemoncie.

Potem w siedzibie arcybiskupa Franciszek ma prywatnie spotkać się ze swoimi włoskimi krewnymi, z którymi też zje obiad. Przed odjazdem na lotnisko Papież pożegna się z komitetem odpowiedzialnym za wystawienie Całunu Turyńskiego i wróci do Watykanu.

Do tej pory przed Całunem modliło się już ponad milion pielgrzymów z całego świata. Szacuje się, że do papieskiej pielgrzymki cześć relikwii Męki Chrystusa odda podobna liczba osób. Wskazują na to trwające cały czas zapisy do kolejki przed Święte Płótno. Byłby to rekord w historii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama