Wyzwania stojące przed Kościołem i społeczeństwem Dominikany, a zwłaszcza przed tamtejszymi rodzinami, podjął Papież, spotykając się z biskupami tego karaibskiego kraju, którzy przybyli z wizytą ad limina.
W przekazanym im przesłaniu zwrócił uwagę, że „małżeństwo i rodzina przechodzą poważny kryzys kulturowy. Nie znaczy to jednak, że straciły one na znaczeniu, ale właśnie tym bardziej odczuwa się ich potrzebę”. Ojciec Święty wskazuje, że „rodzina to miejsce, gdzie uczymy się przebaczać i doświadczać przebaczenia; gdzie rodzice przekazują dzieciom wartości, a szczególnie wiarę”.
Franciszek zachęca biskupów Dominikany, by w zbliżającym się Roku Jubileuszowym Miłosierdzia nie przestawali zabiegać o pojednanie małżeństw i rodzin. Przypomina zalecaną przez Jana Pawła II intensyfikację katechezy o chrześcijańskim ideale wspólnoty małżeńskiej i życia rodzinnego, duchowości ojcostwa i macierzyństwa, roli mężczyzn jako mężów i ojców, ich odpowiedzialności za wychowanie (Ecclesia in America, 46). Wskazuje na potrzebę prezentowania piękna chrześcijańskiego małżeństwa. W przesłaniu do tamtejszego episkopatu Papież zwraca też uwagę na tendencję prawa świeckiego, by nauczanie religii w szkołach zastępować religioznawstwem czy samą tylko etyką. Jest ona niezgodna z dążeniem rodziców i Kościoła, by dać właściwą formację nowemu pokoleniu. Trzeba zatem czuwać, by we wszystkich szkołach można było zapewnić dzieciom i młodzieży edukację zgodną z zasadami religijnymi i moralnymi ich rodzin.
Episkopatowi Dominikany Ojciec Święty zaleca także dbałość o formację seminaryjną, w tym kształtowanie dojrzałości uczuciowej, koniecznej do życia w celibacie. Zauważa, że jest tam wiele powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Podkreśla potrzebę troski duszpasterskiej i charytatywnej o licznie przybywających imigrantów z sąsiedniego Haiti. Wymienia też takie poważne problemy, jak handel narkotykami i żywym towarem, korupcja, przemoc domowa czy wykorzystywanie nieletnich. Wszystko, co Kościół czyni dla najbardziej potrzebujących, zapewnia mu wiarygodność i nadaje znaczenie głosowi jego pasterzy – przypomina Franciszek biskupom Dominikany.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.