Kim jest kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów?
Biskupi XXI wieku
Obejmując Kongregację ds. Biskupich, kard. Ouellet mówił, że nowa ewangelizacja wymaga intelektualistów, teologów, filozofów oraz chrześcijan autentycznie wierzących w Ewangelię, akceptujących doktrynę Kościoła w kwestiach moralnych.
Nie mówił o teorii, ale o praktyce. Od strony duszpasterskiej nie jest oderwany od rzeczywistości. Przyjaźnił się z założycielem popularnego we Włoszech ruchu Communione e Liberazione, ks. Luigim Giussanim.
Gdy Benedykta XVI zastąpił Franciszek, kanadyjski purpurat podkreślał, że obaj są wielkim błogosławieństwem dla Kościoła. – Po wielkim nauczycielu Kościół potrzebował pasterza naprawdę bliskiego swemu ludowi. A Franciszek ma niezwykłą zdolność osobistego kontaktu z ludźmi – mówił.
W jednym z wywiadów kard. Ouellet opowiadał o początkach pontyfikatu Franciszka. Ujawnił, że papież nigdy nie lubił podróżować. Zapału do podróży apostolskich nabrał po Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, do których wcześniej podchodził z rezerwą.
Jego zdaniem papież jest człowiekiem natchnionym i pełnym pokoju, w którym podejmuje decyzje. – To jezuita, który tak jak św. Ignacy praktykuje rozeznawanie duchowe, starając się odczytywać wolę Bożą – uzasadniał.
Zawołaniem biskupim kard. Ouelleta są słowa z modlitwy Jezusa za uczniów: „Aby byli jedno”. Biorąc pod uwagę jego obecną funkcję oraz dyskusje wokół synodu o rodzinie, to także misja, o którą musi się szczególnie troszczyć.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.