Odnowione duszpasterstwo rodziny i małżeństwa powinno dodać otuchy tym, którzy starają się żyć zgodnie z nauką Kościoła, a z drugiej strony objąć szczególną opieką i pomocą żyjących w powtórnych związkach.
O wyzwaniach i perspektywach małżeństwa i rodziny mówił w Walencji kard. Marc Ouellet. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów podkreślił potrzebę „duszpasterstwa miłosierdzia” w sytuacjach skomplikowanych i zawiłych.
„Odnowione duszpasterstwo miłosierdzia w wierności tradycji katolickiej” pozwoli także „pomóc rodzinom znajdującym się w sytuacji nieregularnej, które pomimo tego dążą do życia w pełnej łasce” – powiedział kard. Ouellet. Papież Franciszek porównał misję Kościoła we współczesnym świecie do szpitala polowego, który leczy licznych rannych na polu bitwy. Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Biskupów „ten obraz doskonale pasuje do sytuacji rodziny i małżeństwa, która od kilku dekad ulega poważnemu pogorszeniu nie tylko na płaszczyźnie życia małżonków, ale także ustawodawczej, pod presją grup wykorzystujących mentalność panującego relatywizmu przeciwnej tradycyjnym wartościom rodziny”.
Odnowione duszpasterstwo rodziny i małżeństwa powinno dodać otuchy tym, którzy starają się żyć zgodnie z nauką Kościoła, a z drugiej strony objąć szczególną opieką i pomocą żyjących w powtórnych związkach. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów przestrzegł jednak, aby „nie dać się zamknąć w wąskiej problematyce rozwiedzionych i żyjących w związku cywilnym, ani też w wąskiej wizji komunii sakramentalnej. Należy wziąć pod uwagę cały wymiar sakramentalny Kościoła” – powiedział kard. Ouellet.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.