Papież Franciszek przyjął dziś rezygnację ordynariusza diecezji Kansas City-Saint Joseph w Stanach Zjednoczonych, 62-letniego bp. Roberta Finna.
Choć Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej nie podało przyczyn tej dymisji, wiadomo, że hierarcha znajdował się w ogniu krytyki za to, że w sprawie oskarżeń o pedofilię wobec jednego z księży tej diecezji nie działał zgodnie z wytycznymi amerykańskiego episkopatu, które kierują się zasadą „zero tolerancji” dla nadużyć seksualnych wobec małoletnich.
Na przełomie 2011 i 2012 r. bp Finn przez kilka miesięcy zwlekał z poinformowaniem policji o zarzutach wysuniętych wobec ks. Shawna Rattigana. Duchowny ten po tym, jak odkryto dużą ilość zdjęć dzieci na jego komputerze, próbował popełnić samobójstwo. Sąd skazał go na 50 lat więzienia za usiłowanie produkowania dziecięcej pornografii. Biskup zaś został uznany winnym niepoinformowania władz stanowych o działaniach podlegającego mu kapłana.
O odwołanie ordynariusza apelował m.in. jeden z najbliższych współpracowników papieża, kard. Sean O’Malley z Bostonu, który oświadczył, że zgodnie z polityką „zero tolerancji” dla pedofilii nie powierzyłby bp. Finnowi nawet nauczania w niedzielnej szkółce, a o co dopiero rządzenia diecezją.
We wrześniu 2014 r. papież Franciszek wysłał do Kansas City abp. Terrence’a Prendergasta z Kanady, by przeprowadził dochodzenie w sprawie bp. Finna. Przesłuchanych zostało ponad 20 osób, a wizytator przedstawił swój raport Kongregacji ds. Biskupów.
Biskup Finn należy do Stowarzyszenia Kapłańskiego Świętego Krzyża, będącego częścią Opus Dei. W 2004 r. został biskupem koadiutorem w Kansas City, a rok później objął rządy w diecezji.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.