Turcja: Prezydent potępia Papieża

Nie milkną echa papieskiej wypowiedzi na temat ludobójstwa Ormian dokonanego sto lat temu przez Turków.

Zacytowanie przez Franciszka słów Jana Pawła II, że masakrę z 1915 r. „uznaje się powszechnie za pierwsze ludobójstwo XX wieku”, wywołało furię tureckich władz.

Po początkowych lekceważących uwagach na temat rzekomej ignorancji historycznej Ojca Świętego prezydent Recep Tayyip Erdogan uderzył w mocniejsze tony. Potępił Franciszka za tę wypowiedź, którą nazwał wręcz „obłędem” oraz wynikiem „mentalności niegodnej zwierzchnika religijnego”. Ostrzegł też, by „już więcej nie popełniał on tego błędu”.

Z drugiej jednak strony Erdogan ponowił swoją propozycję pod adresem Armenii, by ustanowić wspólną komisję historyków celem zbadania sprawy masakry Ormian na podstawie zachowanych w obu krajach archiwaliów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.