Kwestie proponowanej reformy Kurii Rzymskiej to główny temat rozpoczętego dziś o godz. 9.00 w nowej auli synodalnej konsystorza Kolegium Kardynalskiego. Bierze w nim udział także 20 hierarchów, którzy w najbliższą sobotę zostaną formalnie włączeni do tego grona.
Otwierając obrady Ojciec Święty zaznaczył, że reforma Kurii Rzymskiej wymaga czasu, determinacji a nade wszystko współpracy wszystkich. Nie jest ona celem samym w sobie, lecz środkiem, by świadectwo życia chrześcijańskiego było mocniejsze. Ma sprzyjać większemu zharmonizowaniu prac poszczególnych dykasterii, bardziej efektywnej współpracy, w duchu synodalności i kolegialności.
Natomiast już wcześniej media donosiły, że zasadniczy zarys zmian to połączenie niektórych papieskich rad, a także likwidacja niektórych z nich. Miały by natomiast powstać dwie ważne dykasterie. Jedna z nich będzie odpowiedzialna za kwestie związane z laikatem, rodziną i troską o poszanowanie życia ludzkiego, zaś druga zajmowała by się różnymi kwestiami społecznymi, łącząc co najmniej cztery papieskie rady: sprawiedliwości i pokoju, „Cor unum”, ds. duszpasterstwa służby zdrowia oraz migrantów.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi wypowiadając się dla portugalskiej agencji Ecclesia zdradził propozycje reform, jakie przedstawił w poniedziałek podczas rozmowy z Radą Kardynałów. Sprowadzają się one do utworzenia jednej dykasterii łączącej dotychczasowe kompetencje Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, Papieskiej Akademii Nauk, Muzea Watykańskie, Tajne Archiwum Watykańskie i Obserwatorium Astronomiczne.
Z kolei kard. Wilfrid F. Napier z Durbanu w RPA w wywiadzie dla agencji CNS odniósł się do kwestii związanych z reformami ekonomicznymi. Nie krył, że istnieją pewne opory niektórych dykasterii dotychczas samodzielnie zarządzających swymi finansami i wyraził nadzieję, że osobisty autorytet Ojca Świętego je przełamie.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.