Rzym: apel Wspólnoty św. Idziego o pomoc bezdomnym

Nawet w krajach klimatycznie znacznie cieplejszych od Polski może dojść do śmierci z wyziębienia. Na jednej z ulic rzymskiego Eskwilinu znaleziono 31 grudnia rano zwłoki 40-letniego Polaka. Był jednym z tutejszych bezdomnych.

W Rzymie od kilku dni jest bardzo zimno, w nocy temperatura spada miejscami poniżej zera. Stanowi to poważne zagrożenie dla rzeszy nie mających dachu nad głową żebraków. Choć przez lata wpisali się oni w obraz codziennej rzeczywistości stolicy Włoch, to jednak przy braku odpowiednich działań władz miejskich, a także nieprawidłowościach finansowych w tym zakresie, ich sytuacja staje się w tych dniach szczególnie dramatyczna.

Doraźne wsparcie niosą liczne organizacje charytatywne i pomocowe, głównie kościelne. Niezależnie od nich pomocy udziela także sam Franciszek przez działania biura jałmużnika papieskiego. Nie tak dawno abp Konrad Krajewski rozdał w imieniu Ojca Świętego nocującym pod gołym niebem kilkaset śpiworów. Codziennie także rozwozi on jedzenie do głównych rzymskich skupisk nielegalnych imigrantów i bezdomnych.

Po śmierci Polaka Wspólnota św. Idziego wydała specjalny apel. Podkreśla w nim, że nie do pomyślenia jest, by w samym sercu Rzymu zmarł z zimna człowiek i nikt tego nie zauważył. Apeluje zatem do wszystkich instytucji, by w trybie pilnym otwarły noclegownie i miejsca schronienia dla tych, którzy w obecnych dniach szczególnego zimna nie mają zapewnionego niezbędnego bezpieczeństwa i zmuszeni są do spania na ulicy.

Komunikat podkreśla ogromną pracę i zaangażowanie, które w tym zakresie przez cały rok wykazują różne organizacje katolickie, parafie, wspólnoty i stowarzyszenia. Działania te jednak, polegające w znacznej mierze na pracy dużej liczby wolontariuszy, powinny być poparte skutecznymi programami strukturalnymi odpowiednich służb publicznych. „Po odkryciu działania stołecznej mafii i tych, którzy wzbogacili się kosztem potrzebujących, Wspólnota św. Idziego ponawia apel, by prosić biednych o wybaczenie i bronić ich w takich łatwo przewidywalnych sytuacjach zagrożenia, jak ta fala zimna, która przetacza się przez stolicę” – czytamy w komunikacie.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama