Czego oczekuje papież od szczytu G20

Franciszek napisał list do Tony’ego Abbotta, prezydenta Australii, który będzie gospodarzem szczytu G20, który odbędzie się 15 i 16 listopada.

Papież prosi szefów państw, aby rezultaty ich obrad nie sprowadziły się do ogólnikowych deklaracji. Na świecie, również w krajach G20, zbyt wielu ludzi cierpi z powodu niedożywienia, rośnie liczba bezrobotnych, także wśród młodych. Może się to przyczynić do rozwoju przestępczości i terroryzmu. Do tego trzeba dodać stałe niszczenie środowiska, będące konsekwencją niepohamowanego konsumpcjonizmu – pisze papież. Wyraża on nadzieję, że szefowie państw dojdą do porozumienia, a jego rezultaty nie będą się przejawiać jedynie w indeksach giełdowych, ale także w realnej poprawie warunków życia najuboższych rodzin i eliminacji wszelkich form nierówności.

Franciszek zaznaczył, że świat oczekuje od szczytu G20 nie tylko decyzji dotyczących gospodarki, ale również szerokiego porozumienia w sprawie powstrzymania, w ramach ONZ, niesprawiedliwej agresji na Bliskim Wschodzie. Papież podkreślił, że trzeba też dążyć do eliminacji głębokich przyczyn terroryzmu, który osiągnął dziś niewyobrażalną dotąd skalę. Owe przyczyny to ubóstwo, niedorozwój i wykluczenie. Ojciec Święty przypomina, że terroryzmu nie da się zwalczyć jedynie środkami militarnymi. Trzeba się również skoncentrować na tych, którzy wspierają ugrupowania terrorystyczne politycznie, nielegalnym handlem ropą naftową, a także poprzez dostarczanie im broni i technologii.

W tym kontekście Papież dodaje, że aktualna sytuacja na Bliskim Wschodzie wznowiła dyskusja nad odpowiedzialnością wspólnoty międzynarodowej za ochronę jednostek i narodów przed agresją. Chodzi tu również o agresje, które są mniej oczywiste, ale również realne i poważne. „Mam tu w szczególności na myśli nadużycia systemu finansowego, jak owe transakcje, które doprowadziły do kryzysu w 2008 r.” – napisał Ojciec Święty w liście do prezydenta Australii, gospodarza najbliższego szczytu G20.

«« | « | 1 | » | »»
 • KRM
  12.11.2014 08:38
  Australia jest monarchią - członkiem Wspólnoty Brytyjskiej. Głową państwa jest w Australii monarcha brytyjski czyli JKM Elżbieta II a nie żaden prezydent.

  Ach ci niedouczeni dziennikarze - wypisują głupstwa do milionów czytelników, a potem się dziwimy, że ludzie wcale nie są coraz mądrzejsi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.