Ten pomnik to wołanie, że miłość i wolność znaleźć możemy tylko w Bogu.
Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Uroczystość pobłogosławienia pomnika Jana Pawła II rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie, której przewodniczył abp Wojciech Ziemba. Również podczas tej Eucharystii nastąpiło odnowieniem patronatu Ornety przyznanego św. Elżbiecie Węgierskiej, która była czczona w mieście od XV w. Uroczystość pobłogosławienia pomnika Jana Pawła II rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie, której przewodniczył abp Wojciech Ziemba. Również podczas tej Eucharystii nastąpiło odnowienie patronatu Ornety przyznanego św. Elżbiecie Węgierskiej, która była czczona w mieście od XV w. Na prośbę mieszkańców, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela ks. Krzysztofa Józefczyka i władz miasta abp Wojciech Ziemba wydał dekret, w którym pisze: „Odpowiadając na petycję proboszcza i wspólnoty parafialnej oraz uwzględniając decyzję burmistrza i rady miasta wyrażam zgodę na reaktywowanie patronatu Ornety przyznanego św. Elżbiecie Węgierskiej z Turyngii w XV w. Patronalne święto ustanawiam na dzień 17 listopada.”.
W wygłoszonej homilii abp Ziemba przybliżył postaci św. Elżbiety, sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza i św. Jana Pawła II. – Patrząc na ich życie, uczmy się życia w wierności swojemu Kościołowi. Każdy z nich, w jakże odległych od siebie czasach, żyli, działali i okazują, jak można na różnych stanowiskach otrzymanymi talentami służyć Kościołowi i dawać świadectwo wiary, nadziei, ufać i podtrzymywać innych w wierze – mówił metropolita.
O pobłogosławienie pomnika, w imieniu mieszkańców miasta, poprosił burmistrz Ireneusz Popiel. – Zwracam się z prośbą do księdza arcybiskupa o poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II, który powstał z woli i składek mieszkających tu ludzi. Tym pomnikiem pragniemy uczcić wielkiego Polaka, który jest dla nas symbolem zaufania Bogu i Chrystusowi i zawierzenia Jego Matce Maryi. Jego wyniesienie na ołtarze było pragnieniem naszych serc. I jak podczas pogrzebu brzmiało hasło „święty natychmiast”, tak dziś pragniemy jeszcze bardziej wcielać w życie słowa, które kierował do nas. Nie wolno nam zapomnieć tych wielkich zmian w Europie, które zostały przez niego zapoczątkowane, a dziś możemy cieszyć się wolnością. Ten pomnik to znak, ale także wołanie, które ma dotrzeć do każdego, że miłość i wolność znaleźć możemy tylko w Bogu, a nasze szczęście w zaufaniu Jemu – mówił burmistrz.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.