Postawić człowieka w centrum strategii

Niepokój z powodu z jednej strony wciąż nierozwiązanego problemu głodu i niedożywienia, a z drugiej olbrzymiego marnotrawstwa żywności wyraził Papież w przesłaniu do dyrektora Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Okazją był obchodzony wczoraj Światowy Dzień Wyżywienia. Towarzyszyło mu hasło „Rolnictwo rodzinne: wyżywić świat, chronić planetę”. 

Jak zauważył Franciszek, powyższe słowa wskazują na centralność osoby w problematyce związanej z wyżywieniem. Zagadnienie głodu na świecie to nie tylko statystyki, ale przede wszystkim konkretni cierpiący ludzie. I to powinny mieć na względzie gremia odpowiedzialne za wypracowanie międzynarodowej polityki w tym zakresie.

Z kolei sprawa ochrony zasobów naturalnych Ziemi musi brać pod uwagę wykorzystanie różnych możliwości rozwojowych człowieka, poczynając od rodziny. Właśnie tam musi zakorzeniać się odpowiedzialność za stworzenie i za przyszłe pokolenia. Jednak trzeba tu czegoś więcej, niż tylko dorocznych obchodów – zauważa Papież. Tym bardziej, że rodzina wiejska żyjąca z rolnictwa doświadcza wielu zagrożeń, których sprawcy to zarówno sam człowiek, jak i natura. Dotyczy to zwłaszcza obszarów ogarniętych konfliktami zbrojnymi czy endemiczną nędzą.

Wobec ludzi cierpiących biedę i głód wszyscy mamy zobowiązania – pisze Papież do dyrektora FAO. Jednak nie sprowadzają się one do rozdawania żywności. Trzeba prawdziwego dzielenia się, polegającego na rzeczywistej solidarności między ludami, narodami i pokoleniami, także w trosce o środowisko. Wymaga to jednak przepracowania polityki w zakresie pomocy, rozwoju, produkcji i handlu towarami rolnymi, by położyć kres wykluczeniu większości ludzi z globalnego rynku wytwarzania i konsumpcji. To z kolei domaga się innego podejścia do ludzkiej pracy i gospodarowania istniejącymi zasobami, by z jednej strony sprostać potrzebom wyżywienia ludzkości, a z drugiej zapewnić ochronę stworzeniu. Ojciec Święty zapewnia, że Kościół jest gotów wnieść swój wkład w to dzieło, które szerząc braterstwo urzeczywistnia Boży plan wobec ludzkości.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg