Watykan nie wyda akt ws. J. Wesołowskiego

Stolica Apostolska odmówiła wydania materiałów dotyczących śledztwa przeciw podejrzanemu o pedofilię b. nuncjuszowi apostolskiemu w Dominikanie Józefowi Wesołowskiemu - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

O materiały prokuratura wystąpiła w lutym, po tym jak strona dominikańska odmówiła dostępu do akt sprawy, bo przekazano je w całości do Watykanu.

Nowak powiedział, że nie zna jeszcze uzasadnienia niewydania materiałów zawartego w liście z Watykanu, który prokuratura otrzymała w piątek.

Józef Wesołowski to b. nuncjusz apostolski na Dominikanie, odwołany przez papieża w związku z podejrzeniami o pedofilię. 8 stycznia Stolica Apostolska poinformowała polską prokuraturę, że były nuncjusz jako obywatel Watykanu nie może być poddany ekstradycji.

Polskie śledztwo dotyczy podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych - Józefa Wesołowskiego i ks. Wojciecha Gila. Warszawska prokuratura prowadzi je od końca września zeszłego roku. Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polski duchowny dopuszczał się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).

Jak powiedział we wtorek Nowak, nie ma decyzji, czy polscy prokuratorzy pojadą w związku ze śledztwem na Dominikanę.

Stolica Apostolska wydaliła Wesołowskiego ze stanu duchownego, ale nie jest to jeszcze prawomocna decyzja.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama