Papież Franciszek zaaprobował wybór 37-letniego o. Jozafata Moszczyca na biskupa pomocniczego archieparchii iwanofrankowskiej, dokonany przez Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Jozafat Moszczyc urodził się 16 września 1976 r. w Starym Rozdole niedaleko Lwowa. Formację kapłańską otrzymał w wyższym seminarium duchownym w Iwano-Frankowsku (Stanisławowie), po czym w 1999 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pod koniec studiów seminaryjnych wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misyjnego św. Andrzeja Apostoła, istniejącego na prawie diecezjalnym. W 2002 r. złożył śluby wieczyste, a rok później został przełożonym generalnym zgromadzenia.
W latach 2000-2002 studiował an Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny z teologii moralnej. W 2003 r. odbył kurs dla formatorów powołaniowych do życia zakonnego na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Wiecznym Mieście.
Po powrocie do kraju był m.in. odpowiedzialny za działalność ewangelizacyjną i duszpasterstwo migrantów w archieparchii iwano-frankowskiej. Od 2011 r. zajmował się tam stowarzyszeniami katolików świeckich.
Oprócz ukraińskiego, mówi po rosyjsku, włosku i polsku.
Jego tytularną stolicą biskupią będzie Pulcheriopolis (obecnie Berat w Albanii).
Dotychczas najmłodszym hierarchą Kościoła katolickiego był biskup pomocniczy archieparchii preszowskiej na Słowacji, 40-letni Milan Lach SI (urodzony 18 listopada 1973 r.) Najstarszym biskupem jest zaś emerytowany ordynariusz diecezji Amiens we Francji, 104-letni Géry Leuliet (urodzony 12 stycznia 1910 r.).
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.