Papież Franciszek zaaprobował wybór 37-letniego o. Jozafata Moszczyca na biskupa pomocniczego archieparchii iwanofrankowskiej, dokonany przez Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Jozafat Moszczyc urodził się 16 września 1976 r. w Starym Rozdole niedaleko Lwowa. Formację kapłańską otrzymał w wyższym seminarium duchownym w Iwano-Frankowsku (Stanisławowie), po czym w 1999 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pod koniec studiów seminaryjnych wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Misyjnego św. Andrzeja Apostoła, istniejącego na prawie diecezjalnym. W 2002 r. złożył śluby wieczyste, a rok później został przełożonym generalnym zgromadzenia.
W latach 2000-2002 studiował an Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny z teologii moralnej. W 2003 r. odbył kurs dla formatorów powołaniowych do życia zakonnego na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Wiecznym Mieście.
Po powrocie do kraju był m.in. odpowiedzialny za działalność ewangelizacyjną i duszpasterstwo migrantów w archieparchii iwano-frankowskiej. Od 2011 r. zajmował się tam stowarzyszeniami katolików świeckich.
Oprócz ukraińskiego, mówi po rosyjsku, włosku i polsku.
Jego tytularną stolicą biskupią będzie Pulcheriopolis (obecnie Berat w Albanii).
Dotychczas najmłodszym hierarchą Kościoła katolickiego był biskup pomocniczy archieparchii preszowskiej na Słowacji, 40-letni Milan Lach SI (urodzony 18 listopada 1973 r.) Najstarszym biskupem jest zaś emerytowany ordynariusz diecezji Amiens we Francji, 104-letni Géry Leuliet (urodzony 12 stycznia 1910 r.).
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.